duiding van de hoogte van de hellende stand. Tekening VDTtE Grotekerkstoren. Verticale noord-zuid doorsnede met aan- Steun Alle kritiek ten spijt houdt Wim van den Berg voet bij stuk, daarin gesteund door zijn echtgenote. Zijn visie heeft de tijd doorstaan en resulteert in integraal behoud van een aanzienlijk deel van de historische binnenstad van Dordrecht. Geen sloop maar herstel, behoud van het stratenpatroon en versterking van het silhouet, vooral aan de rivier zijde. Ook hierin wordt hij gesteund door zowel de Rijksdienst als vanuit de wetenschappelijke wereld door Coen Temminek GrolI, met wie hij goede contacten onderhield en die met zijn studenten regelmatig Dordrecht bezocht. Van den Berg's uitzonderlijk grote vakkennis, bekwaamheid en doorzettingsvermogen is de redding geweest voor een aanzienlijk deel van het historisch stadsbeeld van Dordrecht. Hij beheerst het restauratievak tot in alle hoeken. Zo gebeurde het dat hij, aanwijzingen gevend aan werklieden op de steiger, te horen kreeg: 'als je het zo goed weet, doe het dan zelf!' Met de woorden: 'Goed, geef maar hier' nam hij het gereedschap over, deed het geruime tijd voor en gaf onderwijl instructie. Zijn lijfspreuk: 'Restaureren doe ik op de steiger, niet achter de tekentafel'. 'Als je uitsluitend restaureert wat nog aan wezig is, verliest een object door de eeuwen heen aan betekenis omdat het steeds minder grijpbaar wordt.' Reconstructie Van Den Berg ontkomt niet aan het verwijt dat zijn restauratieopvatting alweer recon struerend is en in strijd met de latere, doch eveneens tijdgebonden opvatting, dat voor restauratie slechts in aanmerking komt wat nog aanwezig is. Inmiddels is ook deze opvatting achterhaald. Immers, reconstructie is bedoeld om een ontwerp weer opnieuw begrijpbaar te maken. Dat criterium is bepa lend, waarbij bovendien als voorwaarde geldt dat deze gebaseerd is op gegevens verkregen uit voorafgaand (bouwhistorisch) onderzoek, aldus de Delftse hoogleraar Coen Temminek Groll. Welnu, dit laatste werd door Van den Berg reeds toegepast in zijn uitgebreide voor studies waarmee hij zijn tijd dus ver vooruit was. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg steunt zelfs zijn verplaatsing van een monu ment dat op de nominatie staat om gesloopt te worden. Erkenning Voor zijn verdienste voor het behoud van het Nederlandse monument wordt hem de penning in brons toegekend door het Nationaal Comité Monu mentenjaar 1975; in 1985 het erelidmaatschap van de Vereniging Oud-Dordrecht, wegens zijn verdiensten voor het behoud van het beschermde stadsgezicht en tenslotte wordt hij in 1994 door de Koningin benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau als erkenning voor zijn gehele oeuvre. In mijn herinnering deed Wim van den Berg altijd zijn best om kennis, liefde en respect over te dragen voor de historische gebouwde omgeving; altijd keurig in het pak en met respect voor anderen. Ook voor zijn tegenstanders tegen wie hij vaak ver bitterde gevechten moest voeren. De geschiedenis stelt hem nog tijdens zijn leven in het gelijk. Het is zijn vooruitziende blik die Dordrecht gebracht heeft tot wat het nu is. Met een prachtige histo rische stadskern neemt Dordrecht landelijk een vooraanstaande plaats in. Het rentmeesterschap van een door hem goed beheerde boedel kan aan de volgende generatie worden doorgegeven. H Hons Bollebokker februari 2011 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 39