In memoriam Ing. Wim van den Berg, architect 1917 - 2010 Hans Bollebakker - Ing. Wim van den Berg, vanaf 1952 gedu rende 33 jaar stadsrestauratiearchiteet van Dordrecht, is 19 november overleden. Dordrecht verloor een van zijn grotere burgers. Immers, aan hem dankt de stad het behoud van de historische kern. Hij was 58 jaar lid van Heemschut, een daad krachtig beschermer van gebouwd erfgoed. Wim van den Berg (rechts) enkele jaren geleden tijdens de presentatie van het boek 'Archeologie von een Deltastad' door Herbert Sarfatij. Foto's Flans Bollebakker Groothoofdpoort, landzijde in Dordrecht. Na de restauratie van 1970 tot 1975. Voormalig Augustijnenklooster (het Hof) na de restauratie van 1969 tot 1973. Midden achter het hoofdgebouw met refter, waar de eerste vrije Statenvergadering van 1572 plaatsvond. DIRECT NA ZIJN KOMST in Dordrecht in 1952 ontwikkelt Wim van den Berg een grote liefde voor de stad, haar geschiedenis, de historische gebouwde omgeving en alles wat daarmee samen hangt (zie Heemschut augustus 2006 en 'Een leven lang restaureren', jaarboek 2005 Historische vereni ging Oud-Dordreeht). Hij krijgt een leidinggevende functie bij de funderingswerken van de sinds de bouw reeds seheefzakkende Grote Kerkstoren en beëindigt zijn carrière in 1985 met de restauratie van de gotische Lakenhal, thans stadhuis. In de tussenliggende periode voert hij 177 restau ratiewerken in Dordrecht uit. In het rijtje van grote restauraties hoort nog thuis, die van het voor malig Augustijnenklooster, (Statenzaal) en de restauratie van de Groothoofdspoort, met een uiterst gecompliceerde funderingsproblema- tiek. Ook heeft het hem niet ontbroken aan oog voor kleinere panden: als de rijksmonumen tenlijst gestalte krijgt zorgt Van den Berg er voor dat ongeveer 800 Dordtse panden daarop terecht komen. Langetermijnvisie Wim van den Berg treft bij zijn komst een, door de crisis van de jaren dertig en de daarop vol gende oorlogsjaren, sterk verwaarloosde stad aan en ontwikkelt een langetermijnvisie die het voortbestaan van het historisch gebouwd archief en de stedenbouwkundige structuur voor de komende generaties veilig moet stellen. Die visie komt neer op enerzijds instandhouding van beeldkwaliteit en structuur - handhaving van het stratenpatroon - en anderzijds herstel van de bouwhistorische, bouwkundige en architectonische kwaliteit. Het eerste conflic teerde met het sloopbeleid van de toenmalige dienst stadsontwikkeling. Het tweede betreft zijn restauratievisie. Restaureren was zijn vak. 36 Heemschut februari 2011 Daadkrachtig beschermer gebouwd erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 38