Interieur IJNTJES www.hollandsewitjes.nl In het decembernummer van Heemschut, dat voor het overgrote deel gewijd was aan bijzondere interieurs, plaatsten wij een oproep naar interieuronderdelen waarop de lezers trots zijn. Thuis of op het werk. Het blijkt dat de onvermoede schatten in de privésfeer op waarde geschat en gekoesterd worden. www.weijntjes.nl Doetinchem Amsterdam Hollands fabrikaat ik Uit voorraad geleverd Vraag ons introductiepakket aan Het kwabornament van Hille Bijlsma. Foto Bijlsma ZO TROF HILLE BIJLSMA in Harlingen dik tien jaar geleden een bijzonder detail aan in zijn woning aan de Bildtstraat 17. Onder dikke lagen kalk stuitte hij tijdens een grootscheepse aanpak op een kwabornament. Dat is een 'lobbige' versiering, als van een dikke, druipende vloeistof, nogal organisch van vorm. Aanvankelijk waren de kwabor namenten begin zeventiende eeuw meestal tweedimensionaal, toegepast in afbeeldingen. Later werden het vooral driededimensionale versieringen van vensters en, heel bekend, schilderijlijsten. Bijlsma maakte de vondst schoon en ontdekte dat het van gips was gemaakt, waarover een aantal verflagen. Hij heeft nog niet kunnen achterhalen wie de ontwerper was, wel is het voorwerp gedateerd: circa 1670. Boerderij Hilke Janssen wijst op een oude boerderij aan de Raadhuiskade 71 in Wildervank. Hier is het Het originele interieur van 'Quo Vadis'. Foto J. Balk interieur nog grotendeels intact, zoals blijkt uit een bouwhistorisch onderzoek van 2009. Alles wat destijds echter niet is beschreven, zoals enkele schuren, blijven geheel buiten beeld voor bescherming. Zij hoopt dat het tij snel keert voor bescherming van dit soort boerderijen zonder agrarische bestemming. Voor haar is in elk geval deze boerderij uit 1875, en vooral ook het interieur, heel erg de moeite waard om te behouden. De keuken van de boerderij in Wildervank. Foto bouwhistorisch onderzoek Mooi J. Balk uit Poortvliet stuurde foto's van het inte rieur van zijn eenvoudige plattelandshuis uit 1868 in Poortvliet. "Quo Vadis" aan Zuidplantsoen 5 is aan de binnenzijde nog vrijwel helemaal authen tiek, meldt hij. 'Geen overdadig stucwerk, maar gewoon een mooi huis.' De vertrekken zijn elk in een eigen kleur, de lange hal heeft een marmeren vloer. De schouw is nog intact, evenals veel andere onderdelen van het oorspronkelijke huis. illl@ Amsterdam Z.O. Amsterdam Utrecht Bussum 's-Hertogenbosch Oudolf jr. leverancier van de meest authentieke oud Hollandse tegels op de markt februari 2011 Heemschut 35 HANG- EN SLUITWERK EXCLUSIEF UIT VOORRAAD Kwabornament onder kalklaag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 37