Met de verkoop namelijk vaak van de schoonheid en het karakter monumentaal interieur ensemble verlo Anne Marie ten Cate en Norman Vervat - Bij veilinghuizen worden steeds vaker goederen aan geboden afkomstig uit bij voorbeeld monumentale kerken, hofjes en regentenkamers. Reeent zijn bij veilinghuis Christie's te Amsterdam zaken uit het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem en zeventiende-eeuwse kronen uit een kerk te Oost-Graftdijk verkocht. Die kroon werd genoemd in het monumentenregister, dus is sprake van schending van de monumentenwet van 1988. Dit is een kwalijke ontwikkeling. Belangrijk erfgoed gaat zo verloren en ensemblewaarden worden aangetast. EIND 2009 WERDEN uit het Duivelshuis (deel van het stadhuis) van Arnhem de stoelen met stadswapen ter veiling aange boden. In oktober 2010 gebeurde dit nogmaals. In 2007 en 2008 hebben de regenten van het Heilige Geesthofje te Leiden een deel van de eigen geschiedenis verkocht. Eveneens werden er voorwerpen aangeboden die vermoedelijk begin 20steeeuw voor de inrichting van de regentenkamer van het Raepenhofje te Amsterdam door wijlen regent Lierman Heshuysen werden aangekocht. De verbouwing van de hofjeskamer geschiedde naar voor beeld en in de stijl van andere 17de-eeuwse regentenkamers. Heshuysen was een verwoed verzamelaar en het is de vraag welke voor werpen hij specifiek voor de inrichting van de in historiserende stijl gebouwde regentenkamer kocht en welke uit hobby. Of het nu om gewin gaat of om het verwerven van geld voor een restauratie of het dekken van kosten, als tendens zijn deze uitverkopen buitengewoon kwalijke ontwikkelingen. Een hofje of kerkgenootschap zou de plicht moeten voelen om de monumentale bezittingen en ensembles die door de voorgangers van de hui dige bestuurders met liefde en zorg gekoesterd zijn, aan de volgende generaties door te geven. Losse objecten Vanuit monumentenzorg en de Monumen tenwet 1988 zijn losse objecten in monumen tale interieurs niet beschermd. Op dit punt heeft Heemschut helaas geen enkel recht van spreken. Dat het de monumentenliefhebber pijn doet dat dit soort monumentale interieur onderdelen worden verkocht spreekt echter Kroon uit de kerk van Oost-Graftdijk. Foto Christie's Amsterdam voor zich. Met de verkoop gaat namelijk vaak een deel van de schoonheid en het karakter van een monumentaal interieurensemble verloren. Deze objecten horen in hun monumentale behuizing te blijven en eerder gekoesterd dan uitverkocht te worden! Heemschut wil dat er een mentaliteitsverandering ten aanzien van deze zaken komt, en dat inventarissen van kerken, regentenkamers en dergelijke niet meer lukraak verkocht worden. Beheerders van monumentale De regentenkamer van het Raepenhofje met daarop enkele van de voorwerpen die eind vorig jaar bij Christie's ter veiling werden aangeboden. Foto RCE interieurs moeten zich meer bewust worden van de waarde van deze niet nagelvaste objecten in hun monumentale interieurs. In het decembernummer 2010 van 'Heemschut' was veel aandacht voor het behoud van waar devolle interieurs. Geconstateerd is dat er nog steeds heel veel fout gaat. Dat blijkt ook uit de hierboven geschetste verkopen. Monumentale interieurs zijn in Nederland zeer kwetsbaar. Een grote slag, zowel wat bewustwording betreft als beleidsteehnisch, is nog te maken. Getuige wat er de afgelopen jaren nog ter vei ling werd aangeboden. Behoud en bewaar ook de losse onderdelen waar ze thuishoren: in de monumenten waar voor ze werden aangeschaft. Kent u voor beelden? Heemschut wil deze praktijken in de toekomst voorkomen. Reacties naar info@heemschut.nl 34 Heemschut februari 2011 Stop uitverkoop van objecten uit interieurs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 36