Siersmeedwerk en gietwerk in alle vormen, modellen en maten. Wilpstra Siersmeedwerk uit het Groninger Grootegast heeft zich er in gespecialiseerd. Directeur mevrouw G. Gerrits: 'Alles is met de hand op maat gemaakt.' Directeur G. Gerrits van Wilpstra Siersmeedwerk in Grootegast Foto Eric Ie Gras Het bedrijf is gespecialiseerd in onder meer deurroosters, sierspijlen, rozetten, wind wijzers, bovenlichten voor deuren en levensbomen. Hier enkele voor beelden. Foto's Wilpstra VOOR HET BEDRIJF AAN de Hoofdstraat in Groote gast staat meteen al een klein monument. 'Het hek van de fabriek van de bekende Gro ninger ondernemer Jan Evert Scholten,' vertelt mevrouw Gerrits. 'De fabriek stond aan de Turfsingel en na de sloop hebben wij het hek opgeknapt en hier neergezet.' Wilpstra Siersmeedwerk heeft zelf ook een rijke historie. Het bedrijf is rond 1930 opgericht door smid Hotze Wilpstra, die het liet uitgroeien tot een mid delgroot constructiebedrijf. Sinds mevrouw Gerrits er in 1973 de scepter zwaait, heeft het siersmeedwerk een behoorlijk grote plaats ingenomen. 'Bovendien kun je bij ons terecht voor gietwerk. Vakwerk, alles is handgemaakt en op maat.' In de showroom staan de producten uitgestald. Deurroosters, muurankers, brievenbussen, roosters en rozetten, sierspijlen, bovenlichten voor deuren, windwijzers en zonnewijzers, putdeksels, stalramen, hekwerk. Een specialiteit zijn de levensbomen: 'Dat zijn oude symbolen voor geluk en vruchtbaarheid, die je kunt aan brengen in een raam boven de voordeur.' Het bedrijf uit Grootegast doet ook restau ratiewerk. In de bedrijfshal, waar naast het aambeeld het vuur van de smederij brandt, staan twee roestige bankjes. Gerrits: 'Die gaan we opknappen. En kijk hier: een loden bakje van een regenpijp, prachtig uitgevoerd met een cherubijntje dat water spuwt als de bak dreigt over te lopen. Ik zag dat slopers van een gebouw van de Groninger Rijksuniversiteit het wilden weggooien en heb het gered.' Je moet er oog voor hebben, zegt ze. 'Een tijdje geleden kregen we hier iemand, die een foto had meegenomen van het hek van de boerderij die hij had gekocht. De foto was minstens twintig jaar oud en we hebben het hek opnieuw kunnen maken, in de oude stijl.' Een hek was ook de moei lijkste opgave die zij zich herinnert. 'Dat heeft trou wens weer met Jan Evert Scholten te maken. Het ging om het hek van het koepeltje in de tuin van zijn huis aan de Hereweg in Groningen. In de Gro ninger volksmond heet dat het Scholtenskoe- peltje, je ziet het als je met de trein Groningen binnenrijdt. Het was moeilijk om erbij te komen en het was zwaar, we hebben een stevige kraan moeten inzetten.' In Grootegast is het hek gestraald om roest te verwijderen en er is met een vlam zink opgebracht, schouperen in vaktermen. Daarop kwam een dubbele laag lak en nu staat het weer aan de Hereweg. 'Dat was in 1986, het ziet er nog steeds prachtig uit.' Zie ook www.wilpstra.nl februari 2011 Heemschut 33 'Je moet er oog voor hebben'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 35