Oud en nieuw gaan moeiteloos in elkaar over Hans Bollebakker - Het Dordrechts Museum is gedurende twee jaar getransformeerd in een boeiend gebouwencomplex en is nu een der fraaiste musea in het land. De hoog aangeschreven collectie Exterieur van het Dordrechts museum in de sneeuw Foto Huib Kooyker van het museum wordt tentoongesteld vanuit de visie 'musea moeten verankerd zijn in de samenleving'. De beleving van de ruimtelijke kwaliteiten geeft vrijheid, die van de toege paste kleuren daarin, maakt het tot een feest. De bezoeker is geen toeschouwer meer, maar valt in een warm bad en wordt deelnemer. Het resultaat van samenwerking tussen DirkJan Postel en Evelyne Merkx. Klooster Op de plaats waar het Dordrechts Museum zich bevindt, stond oorspronkelijk het klooster van Sint Agnes, vermoedelijk daterend uit de 15de eeuw. Dat klooster bezat een ziekenhuis en een eigen apotheek met kruidentuin, 'de hortus'. Die situatie bestond nog in 1570 getuige de plat tegrond van Braun en Hogenberg rond dat jaar. Na de alteratie - de overgang van het rooms- katholicisme naar de 'nieuwe' godsdienst - rond 1573 vervielen de bezittingen van het klooster aan de Staten van Holland, met uitzondering van het kloosterterrein en kregen de nog aan wezige 22 zusters elk een lijfrente. De gebouwen van het klooster kwamen toe aan de inmiddels protestantse Grote Kerk die de naam Heilige Geest en Pesthuis hand haafde. [Geschiedenis van Dordrecht Deel 1, SAD1996]. Getuige de plattegrond van Isaac Tirion uit 1742 bestond deze situatie in dat jaar nog vrijwel ongewijzigd. Rond 1759 zoekt de Oudraad een andere bestemming en volgt de aanwijzing tot Stads Krankzinnig- en Beterhuis om in 1853 door architect Itz verbouwd te worden tot Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen. In 1904 wordt het pand door architect Van Bil- derbeek geschikt gemaakt voor het Dordrechts Museum. Collectie De collectie omvat werk vanaf de 16de eeuw tot heden. Van onder anderen Jan van Goyen, Aelbert Cuyp en diens familie, Aert Sehouman, de gebroeders van Strij en Ary Seheffer tot Armando, Jan Schoonhoven, Karei Appel en Ger Lataster. Maar dit is slechts een fractie van een immense collectie waarvoor hier kortheidshalve februari 2011 Heemschut 29 Verbouwing Dordts Museum voltooid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 31