onderhevig als winkelarehitectuur. Oorspron kelijke winkelpuien zijn inmiddels schaars, waardevolle etalages zijn verdwenen. Toch zijn achter latere betimmeringen nog veel restanten van oude puien terug te vinden. Deze betimme ringen werden vanaf de wederopbouwperiode steeds vaker over oude puien aangebracht als goedkoop alternatief voor een volledig nieuwe voorgevel. Bij veel winkels werd dit zelfs enige malen herhaald, waardoor de luifels en betim meringen steeds groter werden. Een voorbeeld hiervan is Haarlemmerstraat 156, waarvan de prachtige pui uit de jaren dertig als een Russisch matroesjka-poppetje is omkleed. Ook van een andere pui in deze straat, Haarlemmerstraat 220, zijn de nog aanwezige restanten van een eenvoudige, maar sierlijke houten pui van rond 1900 door een goedkope moderne luifel voor een belangrijk deel aan het zicht ontrokken. Van groot belang is nu, om de nog aanwezige historische puien te behouden en indien nodig op te waarderen. Vooral de samenhang van individuele panden met hun eigen winkelar chitectuur is bepalend voor de kwaliteit en het karakter van de historische binnenstad. Winkel puien vormen daarin de 'etalage van Leiden'. Herwaardering Het in 2008 begonnen project 'historische win kelpuien' van de gemeente Leiden bestond uit drie fasen. De eerste was een voorbereidende actie om de mogelijkheden voor opwaardering te inventariseren en een plan van aanpak te bepalen. Tijdens de tweede fase van het project werden eigenaren van winkelpanden gestimu leerd om hun winkelpui op te waarderen. In de derde fase werd een subsidieregeling gelan ceerd voor het opwaarderen van winkelpuien in het centrum. In de voorbereidende fase werden een referen tiekader en meer dan vijftig bouwhistorische analyses van winkelpanden opgesteld. Van deze panden was het gevelbeeld ernstig verstoord, of de afdeling Monumenten Lt Archeologie van Leiden achtte hier de kans groot, dat achter de huidige afwerking nog originele elementen verborgen zouden zijn. Bureau P.C. Meijers - Bouwhistorie Lt Restauratie kreeg opdracht om een bouwhistorische analyse op te stellen over deze panden. In deze analyses werden februari 2011 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 29