P. Meijers - De gemeente Leiden heeft het project 'Historische winkel puien' in het leven geroepen om de oorspronkelijke winkelpuien - die nu verborgen zitten achter betimmeringen - te laten terugkeren in het straatbeeld. Doel is de binnenstad een kwaliteitsimpuls te geven door het opwaarderen van nog aanwezige bijzondere winkelpuien en het terugbrengen van het historisch winkelbeeld van Leiden. Leiden. Vismarkt, gezien vanaf de Korenbrugsteeg richting Kapelstraat. Eind 19e eeuw. Foto archief Leiden Winkelpui aan Nieuwe Rijn 8-9-10 gebouwd omstreeks 1900 - 1906 Foto Wilbert Devilee ZOALS IN ZOVEEL STEDEN werden in de negentiende eeuw veel woonhuizen in Leiden verbouwd tot winkel en voorzien van een winkelpui. Op historische foto's met straatbeelden uit het eind van deze eeuw is goed de overgang zichtbaar van gevelrijen met woonhuizen naar echte winkelstraten. Ruim voor de ontwikkeling van de winkelstraten werd de koopwaar van boer en ambachtsman aangeboden op de markt of ze werd aan de deur verkocht. Pas in de loop van de negen tiende eeuw veranderde dit. Industrieel gepro duceerde consumptiegoederen vonden hun weg naar 'winkelhuizen'. Dit waren aanvankelijk gewone woonhuizen, waar de verkoper op de begane grond zijn waar uitstalde. Dit gebeurde in eerste instantie op de uitgeklapte buiten luiken of onder een luifel. Met het verschijnen van zogenaamde etalagekasten ontstonden erkers en de eerste winkelarehitectuur. In het straatbeeld verschenen etalages en winkelpuien om de aandacht te vestigen op winkel en waar. Een winkelpui werd het visitekaartje van de winkelier om klanten te lokken. Aan het begin van de twintigste eeuw kende Leiden een economische bloeiperiode en werden veel winkels gebouwd. Men was toen ook voor het eerst in staat glas van grote afme tingen te produceren, waardoor de etalages en vitrines steeds hoger en breder konden worden gemaakt. De etalages werden steeds dominanter in het gevelbeeld. De beleving van de binnenstad werd dan ook in toenemende mate bepaald door de architectuur van de winkelpuien. De toegepaste bouwstijlen waren belangrijk voor de uitstraling van een winkel en de verschillende architeetuurstromingen die in deze periode opkwamen speelden een belang rijke rol. Tijdsgebonden Winkels zijn bijzonder modegevoelig en erg veranderlijk van aard. Geen architectuur is daarom zo tijdsgebonden en aan wijzigingen 26 Heemschut februari 2011 HUtiOENMA(a7A Y Leiden laat weer in de etalage kijken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 28