Er dient overheidsgeld gereserveerd voor de redding van kwetsbare ku Vlissingen. De risicovolle sloop en het transport van mozaïekdelen bij hotel Britannia. Foto's T. Poppe 1,30 x 10,5 meter verwijderd en naar het restauratieatelier Norbertimex in Amsterdam vervoerd. Beide kunstwerken zijn naar de nieuwbouw van het multifunctioneel centrum Haestinghe in Sint Maartendijk verplaatst. Gezien de conditie en de omvang van de kunstwerken is dit een kostbare aangelegen heid. Aangezien de grote landelijke fondsen ondersteuning hebben afgewezen moest alles worden gefinancierd door provincie, gemeente en ook Heemschut. Naast de energie vretende en moeizame bezigheden om de kunstwerken te redden en herplaatst te krijgen, moet nu dus ook nog eens veel tijd en creativiteit worden gestoken in het verkrijgen van het benodigde geld. Een vergelijkbare situatie deed zich voor bij de redding van een 100 meter lange mozaïek band van Louis van Roode op het voormalig hotel Britannia in Vlissingen, waarover vorig jaar in Heemschut al veel is geschreven. Na jarenlange strijd kon Heemschut het pavil joengedeelte uit 1954 redden. Dit gebouw behoort tot een van de belangrijkste werken uit de wederopbouwperiode, vergelijkbaar met het bouwcentrum en de Bijenkorf in Rotterdam. Met de mozaïeken die van de gesloopte hoteltoren zijn verwijderd zullen de gedeelten die in het paviljoen ontbreken worden aangevuld. De gemeente Vlis singen heeft de eerste stappen naar herstel genomen, maar er is nog veel meer nodig. Omdat de bestemming van het voormalige hotel nog niet zeker is kunnen geen fondsen worden geworven, dus ook hier zal op lokaal niveau naar sponsors moeten worden gezocht. De particuliere stichting 'Vrienden van het Brit'die zich bijzonder heeft ingespannen dreigende schade tijdens de sloopwerkzaam heden te voorkomen, zal hierbij een belang rijke rol spelen. Herplaatsen Intussen is uit het Amsterdams Moleculair Laboratorium voor Fysica (AMOLF), dat is ver vangen door nieuwbouw, een zeer bijzonder glasmozaïek uit 1960 van Louis van Roode door Heemschut gered. Dit is voorlopig opge slagen in het Erfgoedhuis (SCEZ) in Middel- burg om later te worden ondergebracht in het te restaureren paviljoen van hotel Britannia in Vlissingen. Ook hiervoor moeten de vrijwilli gersorganisaties de fondsen bijeen brengen. In de voormalige technische school 't Brewine in Doetinehem dreigden twaalf sgrafitto circusvoorstellingen uit 1963 verloren te gaan (zie Heemschut augustus 2010). Dit was reden voor Heemschut en de historische vereniging Deutekom om in het geweer te komen. Het ICN reageerde fel toen deze kunstwerken dreigden te worden geofferd voor een regionaal cultuurcentrum. 'Curieus,' werd er gesteld, 'omdat het belangrijkste cultuurgoed in het cultuurcentrum dreigt te verdwijnen.' Noodklok Mede dankzij Heemschut konden dit jaar zes van de twaalf voorstellingen worden gered. Ze worden herplaatst in het verbouwde stad huis, een woonzorgcomplex en in de toekom stige cultuurcluster. De kosten hiervoor werden mede door de gemeente Doetinehem gedragen. Omdat steeds meer gebouwen uit de weder opbouwperiode met de zich daarin bevindende kwetsbare kunstwerken ten prooi vallen aan de slopershamer, moet de noodklok worden geluid. Er dient overheidsgeld gereserveerd te worden voor de redding hiervan. Daarbij staat voorop dat de gebouwen met de daarin aanwezige kunst zo veel mogelijk een herbestemming krijgen. Dat is niet eenvoudig, omdat project ontwikkelaars en bouwbedrijven het meestal te ingewikkeld vinden om goede oplossingen te bedenken. De inzet van niet-overheidsinstellingen voor het behoud en beheer van deze vormen van kunst dienen op zijn minst gesteund te worden door een fonds waar men, nadat de strijd voor behoud geleverd is, een beroep op kan doen. Overheidsgeld wordt door iedereen bijeenge bracht. Er dient dus een evenredige verdeling voor (toegepaste) kunst, cultuur en erfgoed plaats te vinden. Heemschut zal de politiek trachten te overtuigen deze belangrijke doel stelling te verwezenlijken. Drs. Johanna Jacobs en drs. Willem Heijbroek zijn lid van de Provinciale Commissie Zeeland Rob Lureman is lid van de Provinciale Com missie Overijssel. februari 2011 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 27