Vooral kunst uit tijd wederopbouw in zwaar weer Alles moest worden gefinancierd door provinciegemeente en Heemschut Johanna Jacobs, Willem Heijbroek en Rob Lureman - Hoewel het Insti tuut Collectie Nederland (ICN) iedereen met een fraaie full colour folder aanmoedigt monumentale kunst die verloren dreigt te gaan aan te melden, zijn opsporing en registratie alleen niet voldoende. Voor herbe stemming of conservering is geen sluitende regeling. Sint Maartensdijk. Glasappliqué van Lex Horn in het voormalig Markiezaatscollege. Na restauratie overgebracht naar het multicultureel centrum Haestinghe, eveneens in Sint Maartensdijk. Foto Fleemschut Zeeland REGELMATIG KOMT HET VOOR dat aan gemelde wandschilderingen en mozaïeken tijdens afbraak van gebouwen toch nog ver loren gaan, ondanks het feit dat monumenten organisaties van provincies en gemeenten hun best doen deze te behouden. Dit komt vooral omdat er geen regeling en geen fondsen zijn voor subsidiëring van conservering, restauratie, herbestemming of verplaatsing. Het door de overheid beschikbaar gestelde geld voor kunst, cultuur en erfgoed wordt door speciale kenniscentra via subsidies onder de instellingen in heel Nederland verdeeld. De meest bekende instituten zijn de Mondriaan Stichting, de Stichting Kunst in de Openbare Ruimte (SKOR) en de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed (RCE). Nadat jarenlang het aceent van het overheidsbeleid heeft gelegen op het wegwerken van achterstanden in de conser vering en restauratie, is in de afgelopen jaren cultureel erfgoed in de meest ruime zin van het woord het speerpunt van het beleid geworden. Hier wordt het meeste geld aan toegekend. Heemschut heeft een aantal pogingen gedaan om onder meer een monumentale wandschil dering van Peter Alma in Sint Maartensdijk (Z) en twee mozaïeken van Louis van Roode in Vlissingen en Amsterdam te redden door deze een nieuwe bestemming te geven. Hoewel deze drie monumentale kunstwerken tot de top behoren van het oeuvre van beide kunste naars is door grote landelijke fondsen zoals het Mondriaanfonds ondersteuning geweigerd en moest teruggevallen worden op regionale bijdragen. Ook het ICN (nu opgegaan in de RCE) heeft consequent geweigerd zich hiervoor in te spannen, met het argument dat fond senwerving niet tot het takenpakket behoort. Het ICN beroept zich op zijn adviserende taak als kenniscentrum. Daarmee onttrekt deze organisatie zich aan haar maatschappelijke verantwoordelijkheid en leeft in een ivoren toren. Het is niet meer van deze tijd dat een dergelijke organisatie zich verre houdt van concrete ondersteuning in de vorm van geld. Bovendien wordt voorbij gegaan aan het feit dat de acties en daadkracht worden ontplooid door onder meer monumentenorganisaties en historische verenigingen. Gezien de resultaten die geboekt worden, is daar ruim voldoende expertise aanwezig. Energie De Provinciale Commissie Zeeland van Heem schut heeft met veel moeite de financiering voor elkaar gekregen voor het uitnemen, conserveren, restaureren en herplaatsen van de 7 x 2 meter grote wandschildering van Peter Alma uit het Markiezaatscollege, de laatste wandschildering die deze kunstenaar in 1958 heeft gemaakt en die tot de absolute top van Nederlandse kunstwerken behoort. Tegelijkertijd is uit hetzelfde schoolgebouw een raam met glasappliqué van Lex Horn van 24 Heemschut februari 2011 Monumentale kunst dreigt verloren te gaan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 26