Voorzitter voor de oprichtingsvergadering De gebouwen die De Bazel ontwerpt zijn revolutionair in eenvoud en vormgeving Vergaderzaal en interieur hal in gebouw 'De Bazel' Amsterdam. Alle interieuronderdelen en het meubilair zijn ontworpen door K.P.C. de Bazel. Foto's Vincent van Rossem KAREL P.C. DE BAZEL (Den Helder 1869) groeide op in een groot katholiek gezin. Zijn vader Karei was in dienst van de marine. De Bazel sr. verhuist met zijn gezin in 1872 naar Den Haag. De jonge Karei gaat bij een tim merman in de leer en volgt een avondcursus bouwkunde aan de Haagsche Academie. Als hij deze heeft afgerond komt hij met de hulp van een oudere broer als tekenaar in dienst bij het bureau van Pierre Cuypers in het Rijksmuseum te Amsterdam. Hij krijgt vervolgens de opdracht om Cuypers' ontwerp van de St. Vituskerk in Hilversum uit te werken en wordt tegelijk hoofdopzichter bij de bouw hiervan. Theosofie De Bazel maakt in 1893 met zijn collega Mathieu Lauweriks een reis naar Londen, waar hij onder de indruk raakt van de Egyptische oudheid in het British Museum. Beiden komen omstreeks die tijd in contact met de vereni ging 'Wie denkt overwint', een anarchistische groep onder leiding van Willem Meng. Deze ontwikkelt zich van communistisch activist tot aanhanger van de esoterische mystiek en neemt De Bazel en Lauweriks het daaropvolgende jaar mee naar de Amsterdamse loge van de Theosofische Vereniging. De theosofie boekt in die jaren belangrijke successen doordat zij de basiswaarden van alle wereldgodsdiensten en filosofieën onder een noemer denkt te kunnen brengen. In de gedaehtenwereld van de theo- 12 Heemschut februari 2011 Oprichter: Karei P.C. de Bazel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 14