Als niets helpt tracht Heem schut door verwerving onder delen van een object te redden Neede. Poort van boerderij uit 1624, gered door Heemschut in 1912 en geschonken aan het Nationaal Openluchtmuseum in Arnhem. Foto archief NOM durende bron van zorg. Als niets meer helpt traeht Heemschut door verwerving onderdelen van een pand of object te redden. Zo wordt een inrijpoort van een boerderij in Neede in 1912 verkregen en doorgegeven als eerste bezit aan het nog op te richten Nationaal Openlucht Museum in Arnhem. Uitbreiding van de acties Op 6 juni 1914 krijgt de Bond Heemschut als beschermvrouwe HM koningin Wilhelmina. Er is nog steeds een zeer hechte band met Natuur monumenten, wat blijkt uit het feit dat op de tweede Heemsehuteonferentie een inleiding staat vermeld over het behoud van natuur monumenten door Jae. P. Thijsse. Tevoren zijn reeds in een drietal provincies verordeningen Er zijn veel acties tegen het bouwen van zomerhuisjes aan meren en in bossen en het kappen van bomen. Alleen al in 1914 zijn dat er vijf. Daarnaast zijn sloopaetiviteiten een voort- Amsterdam. Gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij, tegenwoordig gebouw 'De Bazel' genoemd. Het gebouw is opgetrokken rond een betonskelet en bekleed met klinkers. Foto Stadsarchief Amsterdam, Martin Alberts op het weren van inbreuken op natuurschoon en ontsierende reclame door toedoen van Heemschut in het leven geroepen. Een monu mentenwet, waar voorvechter van de monu mentenzorg mr. Victor de Stuers in de Tweede Kamer sterk voor pleitte, wordt om financiële redenen helaas niet aanvaard. In 1918 verblijft Van Tienhoven in Batavia en richt daar de vereniging 'Nederlandseh-lndiseh Heemschut' op. De eerste activiteit betreft het behoud van de Hindoe-kunst op Bali, die het voorgaande jaar sterk had geleden onder een aardbeving. Om de ontsiering van straten en wegen door niet passend straatmeubilair in Amsterdam te voorkomen wordt in 1916 een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van esthetisch verantwoorde transformatorhuisjes. Kok krijgt de opdracht voor het ontwerpen van deze huisjes in Amsterdam. Vervolgens vraagt de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) hem omstreeks 1923 een aantal hiervan in Zeeuws-Vlaanderen te bouwen. Na de Eerste Wereldoorlog krijgt De Bazel opdracht voor het ontwerpen van een nieuw bouwwijk aan de rand van Bussum in het omringende Gooise natuurgebied. Tegen deze uitbreiding maakt Heemschut bezwaar. Daarna volgt het hoofdkantoor van de Nederlandsehe Handel-Maatsehappij (NHM) in de Amster damse Vijzelstraat, waarin tegenwoordig het stadsarchief is ondergebracht. De Bazel ontwerpt een pand met voor die tijd enorme afmetingen, dat hoog boven de omringende bebouwing uit torent. Ook hiertegen bestaat bij Heemschut veel weerstand. Vermoedelijk is dit de reden geweest waarom De Bazel zijn lidmaatschap van het Heemsehutbestuur in 1921 beëindigt. De Bazel maakt de voltooiing niet mee; hij sterft in 1923. A.D.N, van Gendt, die al die tijd bij de bouw betrokken is geweest, voltooit het kantoorgebouw. Overbodig maken Als in 1924 Weissman overlijdt neemt A.A. Kok het secretariaat over en verzelfstan digt het maandblad 'Heemschut', dat vanaf 1917 als katern in 'De Bouwwereld' verscheen. In het maandblad zijn vaste rubrieken opge nomen, waaronder de activiteiten van het 10 Heemschut februari 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 12