Een federatieve vereniging met een beperkt aantal individuele leden Eerste resultaten De oprichting De nieuwe vereniging zou zich moeten beperken tot het bevorderen van aan de omge ving aangepaste nieuwbouw, het tegengaan van ontsierende reclame, het ondersteunen van de kunstnijverheid en het behoud van immate rieel erfgoed. De Rijkscommissie voor de Monu menten zorgt namelijk al voor standbeelden, historische gebouwen en met sloop bedreigde bouwvallen. In een commissie met onder anderen Van der Aa, De Bazel, Oudemans en Van Tienhoven ontstaan twee stromingen over wat te doen: een nieuwe vereniging oprichten, dan wel aansluiting zoeken bij bestaande orga nisaties. De eerste stroming krijgt de overhand. Tijdens een voorbereidende vergadering op 8 juni 1910 beslissen de initiatiefnemers dat er een federatieve vereniging met een beperkt aantal individuele leden moet komen. De eerste naam die opkomt is Mooi Nederland, maar een voorstel van Weissman om de vereniging Bond Heemschut te noemen wint. Het bestuur stelt statuten en een huishoudelijk reglement op en op 2 februari 1911 vindt in het Muntgebouw de oprichting plaats met 22 deelnemende orga nisaties. Mr. W.B. Buma wordt voorzitter en Weissman secretaris van het Algemeen Bestuur van vijftien leden. De Bazel, Kalf en Weissman stellen een werkprogramma op. Dit alles vindt plaats in Amsterdam, niet zozeer omdat hier het zwaartepunt van de problematiek ligt, maar omdat zusterverenigingen zoals Natuurmonu menten en het KOG daar al zijn gevestigd. De Bond Heemschut wil een koepel zijn voor alle op dit gebied reeds actieve organisaties. Bij de oprichting formuleert het bestuur de doelstellingen. Bescherming van belangrijke bouwwerken. Bescherming van schoonheid in de natuur. In stand houden van volkskunst en gebruiken. Tegengaan van ontsierende reclame. Opstellen van voorschriften voor nieuwbouw om aan de eisen van schoonheid te voldoen. Houden van populaire en wetenschappelijke lezingen. Uitgeven van een tijdschrift, persberichten en boeken. Om te beginnen wordt de ontsierende reclame aangepakt. De eerste resultaten zijn een politie verordening in Nijmegen, met een verbod op Verkadealbum uit 1938, 'Onze groote rivieren', met daarin (boven) de Waalbrug bij Nijmegen waartegen Heemschut zich heeft verzet. Illustratie uit album. reclame rond de openbare weg, gevolgd door verordeningen in Dordrecht, Haarlem en het buitengebied van Noord-Holland. Later volgen andere provincies. Voorschriften voor nieuwbouw worden door Heemschut in 1913 voor het eerst ten behoeve van de gemeente Laren opgesteld. De bouw- en woningverordening gaat een bepaling bevatten dat nieuwbouw aangepast moet zijn aan de omgeving. Deze eerste bepalingen over het uiterlijk van gebouwen zijn een voorloper van de welstand. Het leidt tevens tot de oprichting van een adviesbureau door A.A. Kok, waar gemeenten en particulieren bouwvergunningen kunnen voorleggen. In 1921 zenden twintig gemeenten ontwerpen in voor hoofdzakelijk gebouwen, maar ook uitbreidingsplannen komen aan bod. Het beschermen van kleine gebouwen, gevel tjes, bruggen, sluizen en dorpspompen wordt daadwerkelijk aangepakt. De Rijkscommissie voor de Monumentenzorg behandelt de grotere gebouwen. In de eerste bestuurs vergaderingen speelt de voorgenomen aanleg van een brug over de Waal in Nij megen ter vervanging van de pont een rol. Een bezwaar door Heemschut tegen de aanleg, ingediend in 1914, wordt niet ingewilligd. Een jaar nadat de brug in 1936 is geopend, lanceert Heemschut een voorstel om bruggen in het vervolg als hangbrug uit te voeren. In 1938 zegt Jae. P. Thijsse in het Verkade album Onze Grote Rivieren: 'Er is over de nieuwe brug (bij Nijmegen) heel wat te doen geweest. Die nieuwe Waalbrug ligt er nu in onverwachte sierlijkheid en blijkt niet alleen welkom voor de snelle automobielen, maar ook voor bedacht zame wandelaars'. februari 2011 Heemschut 9 ïgMMMHi 4»

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 11