De eerste 25 jaar van Bond Heemschut Veel aandacht voor ontsie rende reclame, aangepaste nieuwbouw, herstel van histo rische panden en de structuur van de binnenstad Tegen monsterlijke nieuwbouw in Monnickendam Willem Heijbroek - De Bond Heemschut is in 1911 opgericht als koepel organisatie voor verenigingen, die niet alleen de gebouwde omgeving maar ook cultuurlandschappen willen beschermen. Nog steeds staat Heemschut klaar om te besehermen waar nodig. IN DE EERSTE JAREN VAN HEEMSCHUT wordt veel aandacht besteed aan ontsie rende reclame, aan aangepaste nieuwbouw, het herstel van historische panden en de struc tuur van de binnenstad. Dit heeft geleid tot de introductie van de schoonheids- en latere wel standscommissies. Vervolgens kwam de strijd om het behoud van waardevolle ensembles en hele gebieden. De jonge vereniging is de tijd ver vooruit. Bijna een eeuw later krijgt ze gelijk bij de introductie van de nieuwe monumentenwet. In de laatste tientallen jaren van de 19de en het begin van de 20ste eeuw worden, onder het mom van ruim baan voor de vooruitgang, door heel Nederland kanalen gegraven en wegen aangelegd, die ook nog eens dwars door dorpen en steden lopen. Daarvoor en ook ten behoeve van de uitbreiding van steden en de vestiging van industrieën zijn vestingwerken en historische gebouwen afgebroken en grachten gedempt. Voorbeelden hiervan in Amsterdam zijn de afbraak van de Nieuwe Zijdskapel, dem ping van het Damrak en van de Nieuwe Zijds Voorburg- en Achterburgwal (nu Spuistraat). Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap (KOG), opgericht in 1858, tekent al, zonder succes, bezwaar aan tegen deze ingrepen. Een voorloper van de Heemschut-gedachte Monnickendam. De nieuwbouw die mede aanleiding was voor de oprichting van Bond Heemchut. Foto Joke Nieaise is de inbreng van dr. J. Veth, die zich reeds in 1901 keert tegen de voorgenomen demping van de Reguliersgracht en de mogelijke afbraak van het Pesthuis. Deze sloop wordt door het rijk voorkomen, al wordt het Pesthuis in 1931 uiteindelijk toch afgebroken, terwijl een oplossing tot behoud binnen handbereik was. De druppel die de emmer bij architect A.W. Weissman laat overlopen is een in zijn ogen monsterlijke nieuwbouw in Monnickendam op de plaats waar een fraai oud huis heeft Amsterdam. 'Gezicht op de Munt', door Isaac Israels (olieverf op doek). Plaats van oprichting van Bond Heemschut in 1911. Particuliere collectie gestaan. Al deze dempingen, sloop- en nieuw- bouwactiviteiten brengen hem ertoe op 27 april 1909 met mr. P.G. van Tienhoven, afkomstig uit de in 1905 door Jac. P. Thijsse en dr. H. W. Heinsius opgerichte Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, een bijeenkomst in het Muntgebouw te organiseren. Bij deze verga dering zijn ook de architecten K.P.C. de Bazel en J.H.W. Leliman aanwezig. Weissman houdt daar een rede, waarin hij tekeer gaat tegen dempingen, stoomfabrieken, ijzeren draai bruggen en de sloopwoede in het algemeen. De 'Heimatschutzbund' in Dresden, opgericht in 1904, neemt hij als voorbeeld voor verdere acties in Nederland. 8 Heemschut februari 2011 Beschermer vanaf de oprichting

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10