Heemschut Actief Limburg Amsterdam Beleving van uniek erfgoed op de tocht Katholieke enclave respecteren Nieuw leven voor hijskraan Venlo. De kantoortoren in het hart van de afbeelding. De Hulsterhof ligt direct links daarvan. Foto midden in pagina: Impressie van de nieuwe kantoortoren. Illustraties komen uit de projeetnota van Bureau BRO 'Kantoortoren A73 te Venlo' Venlo - De Hulsterhof in Venlo is een omgrachte hoeve met binnenplaats, die vanwege de unieke schoonheid als rijksmonument is aangewezen. De Hulsterhof loopt gevaar met de voorgeno men bouw van een kan toorflat pal naast de bui tenplaats. De schoonheid van de hoe ve betreft niet alleen het monumentale pand van de Hulsterhof, maar ook de directe landschappelijke omgeving met zichtlijnen en afwisseling van open ruimte en beplanting. Anders gezegd, de culturele meerwaarde zit hem vooral in de verbeeldingswaarde en de beleving van het gehele complex. Dat ligt er nog redelijk gaaf bij, zij het dat de recente aanleg van de A73 zeker enig verlies heeft opgeleverd. Nu echter wil een projectontwikkelaar op een locatie direct grenzend aan de Hulsterhof een kantoorflat van 45 meter hoog realiseren. Er is sprake van dermate grote afmetingen, dat vol ledig wordt voorbij gegaan aan de belevings waarde van de hoeve, die geheel aan het oog zal worden onttrokken. Heemschut onderkent het gegeven, dat het hele gebied aan de zuidrand van Venlo door uitbreidingen transformeert 6 Heemschut december 2010 naar een grootstedelijk karakter. Het kantoor past daar dus in. Maar er zijn naar onze mening andere en betere bouwterreinen, die meer recht doen aan de cultuur-historische waarde van de Hulsterhof, zonder dat de stedenbouwkundige ont wikkeling wordt beperkt. In de projectnota wordt aangegeven, dat een land schapsarchitect wordt in geschakeld, die zorg moet dragen voor een goede overgang van het rijks monument naar de kantoortoren. De tekst is zo summier, dat vooralsnog geen waarde kan wor den gehecht aan de conclusie dat de waarden van het monument door een goede landschap pelijke inpassing tot hun recht blijven komen. Het gebouw zal best in goede staat blijven. De bijgaande afbeelding laat echter overduidelijk zien, dat zichtlijnen en belevingswaarde door het opdringerige karakter van de toren verloren gaan, en dat wil Heemschut nu net voorkomen. Heemschut heeft de gemeente Venlo haar ziens wijze en bezwaar kenbaar gemaakt en haar ex pertise aangeboden. Ad Bokhorst Amsterdam - De Robert Scottbuurt in Nieuw West is een van de best bewaarde katholieke enclaves uit de Wederopbouwperiode. Bij de vernieuwing van deze buurt wil Heemschut graag de voormalige El Amienschool en het ROC-gebouw behouden. Deze schoolgebouwen uit 1960 zijn ontworpen in de stijl van de Bos sche School door het bekende bureau Evers en Sariemijn. Cuypers Genootschap en Heemschut verzetten zich tegen sloop van - delen - van dit complex en kiezen voor herbestemming. Ook vinden zij, dat het nieuwbouwvolume aan het huidige Fridtjof Nansenhof niet te fors mag uitvallen. De nieuwbouw moet qua omvang en architectuur aansluiten bij de bestaande Josephkerk. Ook het waardevolle pleintje voor die kerk moet behouden blijven. De sloop van de woningen daar mag het karakter van het pleintje niet aantasten. Reconstruerende nieuwbouw is een optie. Jaap Kamerling Amsterdam - Heemschut Amsterdam ijvert samen met het Cuypers Genootschap voor het behoud van een hijskraan op de Sumatrakade in Amsterdam. Restauratie van de kraan is dringend nodig, maar daarbij zou het interieur moeten blijven zoals het is. Hier wringt de schoen. De bij Figee in 1958 ge bouwde kraan herinnert aan de havenactiviteiten op het KNSM-eiland. In 1992 werd het onderdeel van de collectie van het Open Havenmuseum, maar dat ging in 2003 failliet. Nu zijn er plan nen de kraan te verbouwen tot enkele kamers voor een hotel. Dat betekent dat het nog altijd aanwezige originele kraaninterieur zou worden gestript. Een restauratie, ook van dit industriële interieur, zou beter passen bij de cultuurhistori sche uitstraling van de opmerkelijke hotelkamers. Er is een aanvraag ingediend voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 8