Heemschut Actief Groningen Redt rust in Noordpolderzijl Drenthe Oude straatnamen Anreep terug Te hoge kap nieuwbouw Oudeschans Noordpolderzijl - De haven van Noordpolderzijl moet een toeristisch centrum worden, vindt de gemeente Eemsmond. Heemschut maakt zich grote zorgen. In Noordpolderzijl, een haventje nabij Usquert en Warffum staat onder aan de zeedijk café het Zielhoes, een geliefd rustpunt voor wandelaars, fietsers en wadlopers. Het is een bijzondere plek op de grens tussen het weidse Hogeland en de Waddenzee. De visafslag die er stond is Oudeschans - Heemschut heeft onlangs een zienswijze ingediend tegen het voornemen van de gemeente Bellingwedde een vergunning te verlenen voor de bouw van een galerie annex atelier aan de Molenweg 8 te Oudeschans. Heemschut vindt, dat dit bouwplan niet past in het beschermd dorpsgezicht. Oudesehans is een oud vestingdorp met 100 inwoners vlakbij de Duitse grens. Het bouwplan voor de galerie voldoet aan de regels van het bestemmingsplan wat betreft de toegestane ondanks de bezwaren gesloopt. De gemeente wil een kolossaal multifunctioneel centrum aan de zuidzijde van het Zielhoes bouwen. Deze plannen vormen een bedreiging voor deze ui terst kwetsbare plek, vanwege de voorgenomen grootte en ligging van het geplande gebouw. In plaats van rust en stilte ontstaat hier een toeristisch centrum. De gemeente Eemsmond heeft 22 september besloten de plannen voor Noordpolderzijl nog eens tegen het licht te houden. Daarom heeft Heemschut B en W verzocht om bij de herover- goothoogte en dakhelling. Door die dakhelling van 60° en de breedte van het gebouw van 8 meter, zou het dak hoog boven de omgeving uitsteken. In het dak komen twee verdiepingen. Het gebouw wordt 10,43 meter hoog. Volgens het bestemmingsplan zou op deze piek aan de Molenweg een bebouwing van één laag met een kap moeten komen. Het bouwplan vol doet aan deze beschrijving. Maar het begrip kap wordt hier wel heel ruim geïnterpreteerd. weging van de plannen voor de bouw van een grootschalige, multifunctionele accommodatie ervoor te zorgen dat het Zielhoes het zichtbare, functionele en ruimtelijke centrum van Noord polderzijl blijft en dat het bijzondere karakter van de plek niet wordt aangetast. De plaatse lijke vereniging Vrienden van Noordpolderzijl volgt de ontwikkelingen op de voet. www.vrienden-noordpolderzijl.nl Tineke Vooijs Assen - Wat is er mis met oude straatnamen alsZompdijk, De Broeken of Westerkampweg? Niets, concludeerden Heemschutlid Mieke Kraijer en veel van haar buurtgenoten uit Sehieven en Anreep, twee buurtschappen aan de zuidoostrand van Assen. Hun verzet tegen de nieuwe namen, samen met Heemschut Drenthe, heeft succes gehad. Helemaal onbegrijpelijk was de naamsver andering niet. De gemeente Assen wilde de herinnering levend houden aan de Lancaster bommenwerper die in de Tweede Wereldoorlog in het gebied neerstortte. Toch vonden Kraijer, Heemschut Drenthe en de buurtbewoners dat de oude namen gehandhaafd moesten blijven. Dat is gelukt. Wel krijgt een deel van een weggetje in het gebied de naam Propellerpad, een verwijzing naar de propeller die is aangebracht op het ge denkteken voor de vliegers die omkwamen toen het vliegtuig neerstortte. De overige namen zijn weer de namen die al sinds jaar en dag in de omgeving in gebruik zijn. Eric Ie Gras Groningen. De haven van Noordpolderzijl is nog vooral een toonbeeld van rust. Foto Vrienden van Noordpolderzijl 4 Heemschut december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 6