Literatuur Colofon Industria in Heemschut STEEN 48 Industria december 2010 Frank V. Smit: Bruggen in Amsterdam; infrastructurele ontwikkelingen en brugontwerpen van 1850 tot 2010. 396 biz., ill., krtn., reg., bijlagen. ISBN 978-90-5345-337-7. Prijs 49,95 Dit boek is geen inventariserend over zicht van alle bruggen in Amsterdam, maar een algemeen overzichtswerk dat aandacht besteedt aan de Amster damse brug als kunstwerk, ingepast in de stedelijke omgeving. Het boek beschrijft echter ook de opkomst en groei van Amsterdam vanaf het midden van de 19de eeuw en de daarbij beho rende ontwikkelingen in het stedelijk overheidsapparaat, in dit geval zich beperkend tot de stedelijke infrastruc tuur. Kortom, het is ook een kleine geschiedenis geworden van de Dienst Publieke Werken. Na 1918 ontwikkelde deze dienst zich tot een invloedrijke instantie, die zich bezighield met de inrichting van de publieke ruimte. Veel aandacht werd besteed aan de kwaliteit van de ruimtelijke omgeving, met vanaf 1918 een grote invloed van de archi tecten van de Amsterdamse School. Deze architecten, waaronder Piet de Klerk, J.M. van der Mey en P.L. Kramer ontwierpen vele bruggen in de periode van het interbellum. De stad werd in deze periode verrijkt met vele prachtig vormgegeven bruggen, die voorzien werden van fraaie versieringen in baksteen en natuursteen. Na de Tweede Wereldoorlog groeide het aantal bruggen in de hoofdstad spectaculair, van 400 in 1951 naar 1628 in 2010. Hierbij horen ook vele wandel- en fietsbruggen. Een selectie is opgenomen in drie beschreven routes: 1. Singelring met de Westelijke Eilanden en het Oostelijk Havengebied 2. de westelijke Hoofdvaarweg, de Schinkel of Kostverlorenvaart met de verbinding van het Nieuwe Meer met de Ring vaart van de Haarlemmermeer 3. de Oostelijke Hoofdvaarweg, de Amstel. De routes zijn net als het gehele boek mooi geïllustreerd en ook voorzien van vele, soms onbekende afbeeldingen. Het geheel is uitstekend leesbaar en goed vormgegeven. Er zijn ook bijlagen opgenomen, waaronder een technisch overzicht van bewegingswerken en onderdelen van verschillende typen beweegbare bruggen. Karin Stadhouders: Steenfabrieken; beelden van een veranderend land schap. Amsterdam, Uitgeverij Stoker kade, 2010. 144 blz.jll., lit.opg. Oblong formaat. iSBN 978 90 79156 09 2. Prijs: 17,50. Eeuwenlang vormden steenfabrieken een karakteristiek onderdeel van het Nederlandse rivierlandschap. Veel oude steenfabrieken zijn sinds de jaren zestig verdwenen, nog slechts enkele com plexen zijn overgebleven en worden gekoesterd door erfgoedliefhebbers, betrokken burgers en lokale overheden. In dit boek beschrijft de auteur hoe tijdgenoten vroeger aankeken tegen de steenfabrieken en de arbeiders die er werkten. Dat beeld is onthullend: op het product baksteen was men trots, maar het bakken ervan werd lang beschouwd als een inferieure bezigheid. Het steenovenvolk leefde in de marge van de samenleving. Ook de fabrieken werden niet bepaald beschouwd als een verrijking van het landschap. De auteur is adviseur onderzoeker van cultureel erfgoed. Deze publicatie is gebaseerd op haar masteropleiding Erfgoedstudies van stad en land aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, die zij in 2008 afrondde. Na een inleiding over de algemene geschiedenis van de Nederlandse baksteenfabricage wordt aandacht besteed aan de beeldvorming van de baksteenfabricage in de afgelopen honderd jaar. Vanuit deze interessante invalshoek wordt de baksteenfabricage belicht aan de hand van vele, soms fraaie historische afbeeldingen, met ruime aandacht voor de arbeiders en de werkomstandigheden. Ook school platen en reclameplaten zijn (in kleur) afgebeeld. De hoofdstukken worden afgewisseld met citaten uit diverse officiële onder zoeken naar de arbeidsomstandigheden in de baksteenfabricage rond 1900. In een afsluitend hoofdstuk wordt aan dacht besteed aan een aantal geslaagde voorbeelden van behouden gebleven steenovens en steenfabrieken met een nieuwe bestemming, waaronder Klein- Hitland, Losser, Heteren, Wageningen, Gilze en Zevenaar. Een uitgebreid literatuuroverzicht is als bijlage opgenomen. Een zeer lezenswaardige en fraai geïllustreerde publicatie, die vanwege de gekozen invalshoek een goede, actuele aanvulling vormt op de reeds bestaande literatuur over de Nederlandse baksteenfabricage. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl Karin Stadhouders

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 50