O Inhoud Eeuwfeest HEEMSCHUT innaai* Acceptgiro eRFGoeDveReniGinc Op 2 februari volgend jaar is het zover: dan vieren we dat onze vereniging 100 jaar geleden werd opgericht. We vieren dit het hele jaar en we haken ook aan bij twee internationale congressen die ons land mag huisvesten: dat van Europa Nostra in Amsterdam, in juni en de World Canal Conference in Groningen, in september. En dan is er in april nog de Restauratiebeurs in Den Bosch. Bovenal wordt er ook in uw provincie een activiteit georganiseerd uiteeenlopend van een verrassende middag met debat tot een fotowedstrijd voor scholieren. U treft al deze activiteiten begin januari op onze website. Hier alvast ons eeuwfeestlogo. In de aanloop naar het jubileum is al veel werk verricht. Sponsoren zijn voor ons onontbeerlijk. Naast een bijdrage van de Bankgiro Loterij hebben we steun van bedrijven, actief op het gebied van restauratie- en onderhoud. Ook op u als lid hebben we een beroep gedaan. Met uw bijdrage hopen we een aanzet te geven naar een verdere groei van het aantal leden. De dalende lijn lijkt gekeerd, daarom ook aan u als lid het verzoek om vrienden, collega's en bekenden te wijzen op onze vereniging. Karei Loeff directeur Bestuur, directie en medewer kers van de Bond Heemschut wensen iedereen een voor spoedig jubileumjaar 2011. Meer dan exterieurs worden interieurs van monumenten bedreigd door vervanging en ondeskundig onderhoud (zie pagina 18). Op de foto de keuken van borg Verhildersum in Leens. Foto Jan van der Hoeve Ongemerkt zijn talloze bijzondere interieurs in Nederland verdwenen. Gesloopt om plaats te maken voor geschikte andere vormen van hergebruik of - in woningen - om het comfort te verbeteren. In dit nummer van Heemschut heel veel aandacht voor het interieur. Juist nu als gevolg van de economische crisis nieuwe ontwikkelingen zijn vertraagd of zelfs geschrapt is er een kans om, soms op de valreep, bijzondere trap penhuizen, wandversieringen, meubels of inrichtingen te behouden. Dat de gave inrichting van een huis uit de jaren twintig behouden zou moeten blijven lijkt logisch. Vrijwel niemand staat er bij stil dat de verouderde zeventiger jarenkeuken ook uiterst zeldzaam begint te worden. En zelfs al is er oog voor, waarom zou je uitgerekend die van jou laten staan als je toe bent aan een modern kookeiland met stoomoven? Heemschut belicht het toenemende belang dat aan cultuurhistorisch waar devolle interieurs wordt toegekend. Niet voor niets verbreedt de monumenten- wacht zich landelijk tot erfgoedwacht, nu niet alleen de zorg voor archeolo gische schatten, maar ook die van het interieur aan de lijst met taken van deze dienst wordt toegevoegd. Een deskundige kijk op beheer, onderhoud en herstel is van levensbelang, ook voor de kwetsbare binnenkant van het monument. Piet Arp De jaarlijkse acceptgiro voor de betaling van het lidmaatschap van volgend jaar zal zijn gevoegd bij het eerste nummer van het jubileumjaar, februari 2011. Op de cover van dit nummer van Heemschut het bijzondere interieur van een zaal in het Huis van Brienen (1620/1730), Herengracht 284 in Amsterdam. Dit is een van de inmiddels vele bezittingen van de Vereniging Hendrick de Keyser. Foto Hendrick de Keyser, Arjan Bronkhorst 2 Heemschut december 2010 \0 1911 - 2011 4 i i IpP - 'is? T Inf at V-V* Exterieur én interieur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4