Literatuur het water de baas PP- december 2010 Industria 47 Daan van Rijn en Rutger Polderman: Het water de baas; geschiedenis van de mechanische bemaling in Nederland. Hilversum, Verloren, 2010. 359 blz., ill., Lit.opg. ISBN 978-90-8704-147-2, Prijs: 35. Het grootste deel van Nederland zoals wij dat nu kennen, is in een periode van vele eeuwen op het water veroverd. Eerst met behulp van sluizen, later met windmolens en sinds de negentiende eeuw met gemalen. Met de recent verschenen publicatie 'Het water de baas', een initiatief van de Nederlandse Gemalen Stichting (NGS) wordt voor het eerst een zeer uitgebreid over zichtswerk gepresenteerd dat specifiek ingaat op de geschiedenis van de mechanische bemaling in ons land. De NGS zet zich al sinds 1987 actief in voor de instandhouding van cultuurhis torisch waardevolle gemalen. De hiervoor opgezette inventarisatie en de daarop gebaseerde database vormen daarbij een zeer nuttig hulpmiddel. In 2007 is op basis van deze gegevens de NGS-Gemalengids tot stand gekomen. Het bestuur van de NGS besloot enkele jaren geleden dat de tijd rijp was om een vervolg op deze (losbladige) gids op te zetten in de vorm van een boek over de geschiedenis van de mechanische bemaling in Nederland. Dit project resulteerde in deze nieuwe publicatie. Het rijk geïllustreerde boek begint met een overzicht van de Nederlandse waterhuishouding door de eeuwen heen. Daarna volgt een uitgebreide beschrijving van de ontwikkeling van de technieken om het land met behulp van machines droog te maken en te houden: van het stoomgemaal in de negentiende eeuw tot het moderne computergestuurde elektrische gemaal tegenwoordig. Daarbij wordt in afzon derlijke hoofdstukken aandacht besteed aan belangrijke innovaties van Neder landse waterbouwkundige ontwerpers en aan de fabrikanten, leveranciers en bouwers van gemalen en machines. Aan bod komen onder meer de ontwikkeling van het scheprad, de centrifugaalpomp, de typologie van gebouwen, polders en droogmakerijen, machinefabrieken en architecten en ontwerpers van gemalen. Afwisselend zijn in de tekst katerns opgenomen met een uitgebreide beschrijving van de belangrijkste gemalen van ons land, fraai geïl lustreerd met kleurenopnamen en historische zwartwit-foto's. Het boek sluit af met een blik in de toekomst. 'Het water de baas' is een bijzonder fraai uitgegeven publicatie, en biedt de lezer een zeer compleet beeld van de geschiedenis van de mechanische bemaling in ons land. Met recht een standaardwerk! Voltooid verleden tijd; Inspire rende voorbeelden van herbestemd industrieel erfgoed. Zwolle, Provincie Overijssel/ Het Oversticht, 2010. 162 blz., ill. Geen ISBN. Verkijgbaar bij de provincie Overijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Vanaf het begin van de 21ste eeuw probeert de provincie Overijssel met het Stimuleringsprogramma Reanimatie Industrieel en Agrarisch Erfgoed de buiten gebruik geraakte industriële gebouwen te behouden door deze een nieuwe bestemming te geven. De provincie zet hiervoor kennis en geld in. Planprocessen voor herbestemming worden ontwikkeld en er wordt advies gegeven voor zinvolle herbestem mingsprojecten. In het stimulerings programma ligt momenteel het accent op kennis delen en verwerven. Via dit fotoboek worden geslaagde voor beelden van herbestemming en herstel van industrieel erfgoed in de pro vincie Overijssel, maar ook daarbuiten getoond. Tot de in dit boek opgenomen voor beelden behoren de tricotfabriek in Winterswijk, de Gieterijhal van Stork in Hengelo, de gebouwen van de kruitfabriek in Ouderkerk aan de Amstel, zeepfabriek 'de Adelaar' in Wormerveer, de watertoren in Soest, de Droste-cacaofabriek in Haarlem en de Verkadefabriek in Zaandam. Van elk object zijn kleurenopnamen opgenomen, met veel aandacht voor het interieur van de gebouwen. Helaas is de beschrijving van de gebouwen summier uitgevallen, slechts enkele kerngegevens worden vermeld, zoals het bouwjaar en het jaar van de vernieuwing/herbestemming. Meer uitgebreide (historische) achtergrond informatie over de gebouwen had dit fraai uitgegeven boek nog meer bete kenis gegeven. 'Voltooid verleden tijd' is vooral een fraai fotoboek, dat een uitstekend overzicht geeft van recente voorbeelden van herbestemming van industriële gebouwen in Nederland. '^SN^

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 49