Berichten Noord-brabant Kantoor in ijsfabriek Bezwaar tegen sloop tramremise Limburg Herstel voor ringoven Panningen Breda - De NV Stadsherstel Breda heeft plannen om twee industriële monumenten aan de rand van de binnenstad op te knappen en ze een nieuwe bestemming te geven. Het gaat hierbij om de ijsfabriek 'De Noordpool' en het aangrenzende pakhuis 'de Pelmolen', aan de Jan van Polanenkade. Beide bedrijfspanden staan al enkele jaren leeg en zijn in 2009 gekocht door de NV Stadsherstel Breda. De ligging aan de Jan van Polanenkade was ooit van strategisch belang: via het water van het riviertje de Mark konden goederen en producten makkelijk per schip worden vervoerd. De Mark is in 1941 op deze locatie echter gedempt. Het pakhuis 'de Pelmolen' is in 1686 gebouwd als graanpakhuis. De naam van het pakhuis herinnert aan de nabijgelegen pelmolen, die in de acht tiende eeuw is gesloopt. Het pakhuis heeft een traditionele bakstenen tuitgevel en heeft een houten kapconstructie. Later kreeg het pakhuis diverse functies. Het was een tijd een kazerne, een eholeragasthuis, een kledingdepot en, als laatste, een fietsenopslag. De grote vensters in de voorgevel zijn in 1830 aangebracht toen het gebouw kazerne werd. De voormalige ijsfabriek 'de Noordpool' werd in 1907 gebouwd. De gevel van dit bedrijfspand is opgetrokken in de stijl van de neo-renaissanee, met de naam van de fabriek prominent in de voorgevel aangebracht. Door de gekozen bouwstijl sluit het bedrijfspand van de ijsfabriek goed aan bij het graanpakhuis. Beide industriële panden, rijksmonumenten, krijgen een nieuwe bestemming als kantoorruimte. Bij de verbouwing zal de houtconstructie van het graanpakhuis worden versterkt om aan de bouweisen voor de nieuwe functie te kunnen voldoen. Breda-Princenhage - De gebouwen van de tramremise aan de Mast bosstraat 14 in het ten zuiden van Breda gelegen Princenhage worden bedreigd met sloop. Voor het terrein is een plan gemaakt voor de bouw van zestig woningen door projectontwikkelaar Brugfonds. Het voormalige tramdepot is in 1890 gebouwd in opdracht van de Zuid Nederlandse Stoomtramweg Maatschappij. Het oude hoofdgebouw bestaat uit een langgerekte bakstenen loods, met een interessante betonnen constructie. Na de beëindiging van de tramwegexploitatie in de jaren veertig is het complex als busgarage in gebruik genomen door de BBA. De gemeente Breda heeft voor het complex een sloopvergunning afgegeven, terwijl er nog een bouwkundig onderzoek gaande was naar de cultuurhistorische waarde. Het Princenhaags Museum, de Dorpsraad Princenhage en de Heemkun dekring Breda hebben protest aangetekend bij de commissie bezwaar schriften tegen de sloop van de tramremise. Het Princenhaags Museum heeft al eerder een verzoek ingediend bij de gemeente om de tramremise op de lijst van gemeentelijke monumenten te plaatsen. Steenfabriek Panningen. Foto Marcel Overbeek Panningen - In maart is de restauratie begonnen van de steenfabriek in het noord-Limburgse Panningen. De 'Heldersehe steenfabriek' werd in 1909 gesticht door een aantal lokale boeren. De fabriek was in bedrijf tot 1989. Sindsdien verviel het complex tot een ruïne. De kern van de fabriek wordt gevormd door een ringoven, met centraal een schoorsteen op vierkante voet. De Panningse fabriek is een van de laatste nog overgebleven gave voorbeelden van een authentieke ringoven. Het behoud van de fabriek kreeg daarom hoge prioriteit, en financiële bijdragen voor het herstel werden beschikbaar gesteld door de provincie Limburg en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE). De steenfabriek zal na het hestel een multifunctionele bestemming krijgen. In de eerste fase van het restauratieproject wordt de schoorsteen gere noveerd, vervolgens wordt de buitenzijde van de fabriek aangepakt, met onder meer het aanbrengen van nieuwe dakspanten, nieuwe dakpannen en herstel van het metselwerk. Eind 2010 zal de ringoven weer wind en waterdicht zijn. In de eerste helft van 2011 zal het interieur van de fabriek worden heringericht. De grote open zolder krijgt een functie als activiteitenruimte. Naast de ringoven zal een nieuwe woonwijk verrijzen in opdracht van de Woningbouwvereniging Wonen Helden en Bouwont- wikkeling Jongen. De bestaande steenhandel van de Fa. Neessen, naast de ringoven, blijft voorlopig gehandhaafd tot de nieuwe huisvesting van het bedrijf op het bedrijvenpark in Panningen gereed is. 46 Industria december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 48