Noord-Holland m i 1 m r I n Ringers wijkt definitief voor wonen Gelderland Tabaksmagazijn krijgt kantoorbox II Het tabakspakhuis in Druten Foto Marcel Overbeek Alkmaar - Aan het Noord-Hollands Kanaal in Alkmaar staat het bedrijfspand van voorheen de Ringers Chocoladefabriek. De fabriek werd in 1905 gesticht door Hendrik Ringers aan het Varnebroek. De zaken gingen goed, en dus werd in 1920 een nieuw bedrijfspand in de stijl van de Amsterdamse School gebouwd aan de Noorderkade. Het bedrijf groeide uit tot een van de grootste ondernemingen in Alkmaar, met op het hoogtepunt 880 personeelsleden in dienst. In de jaren zestig ging het bergafwaarts met het bedrijf, de Ringers-producten werden te duur. Na diverse overnames ging het bedrijf in 1972 failliet. Daarna werd het fabrieksgebouw overgenomen door meubelhandel Klereq. Helaas werden de gevels door Klereq in de jaren tachtig van de afgelopen eeuw voorzien van een witte beplating, waardoor het pand een moderne uitstraling kreeg. Onlangs ging de firma Klereq failliet en nu wordt het bedrijfs pand met sloop bedreigd. Het heeft geen monumentenstatus. De gemeente heeft plannen om op de plaats van de fabriek een woonwijk te bouwen, het Overstadsgebied. Druten - Het land van Maas en Waal kende tot de jaren vijftig van de vorige eeuw een grote concentratie van tabaksbedrijfjes. Vele boeren in deze streek teelden tabak, waarvan de geoogste bladeren werden gedroogd in boerderijschuren. De gedroogde bladeren werden vervolgens in tabaksmagazijnen verder bewerkt, het zogenaamde fermenteren. Bij het fermentatieproces werd de aroma van de tabak ontwikkeld. Dit gebeurde door het regelmatig omkeren en drogen van de tabaksbladeren. Na het fermenteren werd de tabak voorbewerkt om deze geschikt te maken voor verzending naar de sigarenfabrieken elders in het land. Hiervoor werd de nerf handmatig uit het tabaksblad verwijderd. Het bewerken van de tabaksbladeren vond plaats in speciaal hiervoor gebouwde pakhuisachtige magazijnen. Een van de laatste nog bestaande tabaksmaga zijnen staat aan de Hooistraat in Druten. Het eenvoudige bakstenen pand, gebouwd in 1874 was tot 1918 in gebruik als tabaksmagazijn en daarna was het lange tijd een meubelpakhuis. Het magazijn krijgt nu een nieuwe bestemming als kantoorpand. Projectontwikkelaar HSRO uit Afferden heeft het rijksmonument onlangs gekocht. De buitengevels worden in de oude staat terug gebracht. De binnenzijde krijgt een modern interieur, waarbij een kantoorruimte zal worden ingebouwd volgens het box-in-box-principe. De kantoorunit wordt dan als het ware 'inge- hangen' in het oude pakhuis. Het project kost rond de 1,2 miljoen euro. december 2010 Industria 45 --

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 47