Zuid-Holland Prijs NWS voor Delftse watertoren Flevoland Eerste gebouwde rijksmonument Dronten - Met de aanwijzing van het gemaal H.J. Lovink in Dronten krijgt Flevoland zijn eerste gebouwde rijksmonument. Het gemaal is in 1957 geplaatst voor het droogmalen van de Flevopolder. Het gebouw, een typisch voorbeeld van functionele wederopbouwarehiteetuur, is ontworpen door architect Dirk Roosenburg. Het gemaal is vernoemd naar dr. H.J. Lovink, voorzitter van de staatscommissie die de landbouwkundige en economische kant van de inpoldering van de Zuiderzee behandelde. Het gemaal onderscheidt zich door zijn modernisti sche vormgeving met een bijzondere betoncon structie, de elektrische installatie met elektro motoren en een groot kunstwerk. Dat laatste heet 'Land en water' en is gemaakt door J.M. Roozenburg. Dit hardstenen reliëf, aangebracht boven de entree, laat een voorstelling zien van een visser en een boer, die elkaar de hand geven. Het gemaal, dat nog steeds in bedrijf is, is overigens een van de honderd gebouwen uit de wederopbouwperiode, die enkele jaren geleden door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed zijn voorgedragen als rijksmonument. Delft - Het bestuur van de Nederlandse Water toren Stichting (NWS) heeft de watertoren- prijs 2010 uitgereikt aan Anne-Marie Wegh en Werner Bremer, de eigenaren van de watertoren in Delft. De prijs werd toegekend vanwege het uitgevoerde herbestemmingsplan voor de toren, die een nieuwe bestemming heeft gekregen als welness-eentrum en waterwinkel. Het verbou wingsplan voor de watertoren werd gemaakt door architect Ana Roeha van Roeha Architecten, die er in slaagde 'op overtuigende wijze een las tige opgave tot een inspirerend eindresultaat te brengen', aldus het juryrapport van de NWS. De verschillende functies van de nieuwe bestem ming zijn ondergebracht in een bouwvolume, dat los in de oude toren is geplaatst. De nieuwe toevoeging onderscheidt zich van de bestaande constructie door de witte kleur, de gladde afwerking en de vrije vorm. Door dit concept blijft de ruimtelijkheid van de oude water toren optimaal zichtbaar voor de bezoeker. Het nieuwe gedeelte bevat twee meditatieruimtes. Het waterreservoir is verbouwd tot ontmoe tingsruimte. Volgens de NWS is de herbestem ming van de Delftse watertoren 'een lichtend voorbeeld' voor de wijze waarop bestaande waardevolle bouwwerken voor een nieuwe functie kunnen worden benut. De watertoren van Delft, een rijksmonument, werd in 1896 gebouwd in neorenaissancestijl naar een ontwerp van de toenmalige stads architect M.A.C. Hartman. De 29 meter hoge toren bevat een Intzereservoir met een inhoud van 600 m3. Tot 1996 was de toren in gebruik voor de Delftse drinkwatervoorziening. De huidige eigenaren verwierven de toren via een prijsvraag die door de gemeente Delft was uitgeschreven. Gemaal H.J. Lonvink bij Harderwijk Foto Marcel Overbeek 44 Industria december 2010 éwwssr

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 46