Deel suikerfabriek mag blijven Groningen - Een klein deel van de voormalige suikerfabriek aan de Van Heemskerckstraat in de stad Groningen blijft waarschijnlijk behouden. Dit heeft de gemeente Groningen te horen gekregen van het ministerie van land bouw. De sloop van de suikerfabriek, tot voor kort eigendom van de Suikerunie, was dwingend opgelegd door de Europese Unie in het kader van het terugdringen van de suikerproductie in Europa, ten gunste van de suikerindustrie buiten Europa. Tegen de sloop van het immense complex is het laatste jaar veel protest gerezen vanuit erfgoedorganisaties. Ook architecten en particulieren tekenden bezwaar aan. Ondanks talloze moderniseringen, verbou wingen en uitbreidingen bleek tijdens de sloop dat er nog diverse originele bouwdelen aanwezig waren uit de beginperiode van de sui kerfabriek. De fabriek werd in 1909 gesticht als coöperatieve suikerfabriek, als concurrent voor de iets verder gelegen particuliere suikerfabriek in Eloogkerk. Architect W.K. van Oort tekende het ontwerp. Tot de resterende bouwdelen, die nu behouden zullen blijven, behoren in ieder geval het restant van de oude gemetselde fabrieksschoorsteen uit 1909, die in 1981 voor een deel is afgebroken. Deze behoort tot de laatst overgebleven fabrieksschoorstenen van de stad Groningen. Het tweede gaaf bewaarde oorspronkelijke bouwdeel is het entrepo annex zeefgebouw, een vijflaags traditioneel fabriekspand met giet ijzeren ramen. Tot slot blijft de oude werkplaats behouden, een langgerekt eenlaags bakstenen Groningen: restant fabriek Suikerunie. Foto Marcel Overbeek bedrijfspand. Verder staat sinds de sloop van de fabriek nog eenzaam op het fabrieksterrein de 90 meter hoge betonnen schoorsteen, die in 1986 is gebouwd als opvolger van de gemetselde fabrieks schoorsteen. Of deze monumentale schoorsteen, een landmark dat zichtbaar is vanuit de Groninger binnenstad, behouden kan blijven, is nog niet duidelijk. Ook is nog onbekend welke bestemming het terrein van de suikerfabriek krijgt. De problematiek rondom het behoud van enkele monumentale onderdelen van de suikerfabriek toont aan hoe complex deze materie is geworden als gevolg van de verregaande bemoeienis van de Europese Unie. Die gaat in dit specifieke geval zover, dat de EU invloed uitoefent op het lokale monumentenbeleid van een gemeente. Een kwa lijke ontwikkeling. 42 Industria december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 44