Inhoud: 41 Industriamonument 42 Berichten 47 Literatuur 48 Colofon Marcel Overbeek - Aan de Voor- burggracht 301 in het bij Heerhugo- waard gelegen Noord-Seharwoude staat de voormalige conservenfa briek van de firma Verburg. In de streek wordt vanaf de 19de eeuw vanouds veel kool verbouwd. Deze teelt leidde tot de vestiging van diverse eonservenfabrieken, waar de kool werd verwerkt tot zuurkool. NIEUWSBULLETIN nr. 3 december 2010 De gevel van de Noordhollandsche Conservenfabriek in Noord-Schar- woude. Foto Heemschut In 1878 werd in Noord-Scharwoude een zuurkool- fabriek gesticht. In de beginjaren wordt vooral witte kool verwerkt tot zuurkool en daarnaast worden diverse groenten gezouten. Later breidt de zuurkoolproduetie uit met een conservenafde- ling, waardoor de fabriek het hele jaar in bedrijf is. In 1894 wordt de fabriek overgenomen door de ondernemer Pieter Verburg, onder de nieuwe naam 'Noordhollandse Conservenfabriek Pieter Verburg'. De fabriek wordt uitgebreid en krijgt aan de straatzijde een monumentale voorgevel in Hol landse neo-renaissaneestijl. De gevels zijn voorzien van fraaie details, met trapgevels, speklagen en siermetselwerk. Later wordt de fabriek overgenomen door 'Burcht- conserven'. In 1998 wordt de productie beëindigd en komt de fabriek leeg te staan. Na jaren van verval moest de voorgevel worden gestut met een stalen stuteonstruetie. In het voorjaar van 2010 is een verbouwingsplan voor de fabrieksgebouwen gestart in opdracht van Woningbouwvereniging Langedijk. Bij dit project blijft de monumentale voorgevel van de fabriek, een rijksmonument, behouden, en wordt achter de gevel een nieuw woningcomplex gerealiseerd met 22 apparte menten en maisonnettes. Omdat de fabriekge- bouwen niet geschikt waren voor een nieuwe bestemming is hier gekozen voor de pragmatische oplossing, door alleen de voorgevels te behouden. De verbouwing wordt uitgevoerd door bouwbedrijf Henselmans, naar ontwerp van Rietvink Archi tecten te Oosthuizen. De totale kosten van het bouw- en renovatieproject bedragen 3,5 miljoen euro. december 2010 Industria 41 STRIA CQfJS£/fi/. utmiémemri

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 43