Groene Klaver bundelt agrarisch landschap Stuw Volmolen Vaals gerestaureerd Van Eesterenmuseum S420 AB Gemert Protekta Houtrestauratie Houtconservering De stuw die bijna volledig was verdwenen is in volle glorie hersteld. Foto Emmanuel Laugs Vier agrarische natuurverenigingen in het westen van Zuid-Holland werken sinds 1 oktober officieel samen onder de naam De Groene Klaver. De vier partners in de vereniging De Groene Klaver zijn ANLV Geestgrond, ANV Santvoorde, VAN Ade en ANV Wijk en Wouden. Zij zijn actief in het gebied tussen Den Haag, Leiden, Haarlem, Alphen en Zoetermeer, dat vier heel verschil lende landschappen heeft. Het bollengebied, het duingebied, het plassengebied en het weide gebied. Die samenwerking tussen veehouders, tuinders en bollenkwekers maakt de Groene Klaver bijzonder. 'Het landelijk gebied komt in aanmerking voor allerlei regelingen en subsidies', vertelt Theo van Leeuwen, voorzitter van De Groene Klaver. 'Veel ambities en plannen van de vier ANV's bleven op de plank liggen door gebrek aan menskracht en professionele ondersteuning. Door de krachten te bundelen kunnen we meer tot stand brengen. Bovendien doet de overheid ook liever zaken met grotere eenheden.' De Groene Klaver stimuleert onder meer nieuwe activiteiten op agrarische bedrijven en biedt advies aan ondernemers bij de administratieve en planologische procedures. De verbreding creëert nieuwe kansen en inkomsten voor de agrarische ondernemers én speelt in op de wens van burgers om het karakteristieke landschap te beleven. Door een bezoek aan de boerderij leren kinderen en hun ouders waar de melk en de kaas vandaan komen. Agrariërs en reereatieonder- nemers kunnen nog meer recreatieve arrange menten gaan aanbieden, liefst het jaar rond. Het aantal wandel- en fietspaden en kanoroutes kan worden uitgebreid. De Groene Klaver wil de verkoop van streekproducten vergroten door meer boerderijwinkels te ontwikkelen, zowel op het platteland als in de stad. Door verbetering van de relatie stad en plat teland wil De Groene Klaver het maatschappelijk draagvlak voor de agrarische sector vergroten. 'Als burgers het boerenland kennen doordat ze er wandelen en fietsen, of bloemen en zuivel kopen, zullen ze ook voor dit karakteristieke ge bied opkomen als het wordt bedreigd door wo ningbouw of waterberging', denkt Van Leeuwen. Bij de Volmolen in Vaals is de afgelopen maan den de stuw hersteld. Het is een van de eerste stappen in de restauratie van het Volmolen- complex. Dat is enkele jaren geleden met het omliggende landschap door Het Limburgs Landschap aangekocht. De eerste zomer na de aankoop stortte al meteen het dak in. Een noodrestauratie maakte de Volmolen weer regenwaterdicht, maar funderingsherstel is hoognodig. Om het water van de vijvers naar de molen te kunnen sturen lag er een stuw. Deze bepaalde of het water richting molen ging of naar de Zieversbeek. De stuw was nagenoeg ge heel verdwenen, maar is dit jaar gerestaureerd. Het complex bleek veel groter dan verwacht. Op 15 oktober opende het Van Eesteren museum, een museum over deze steden bouwkundige en zijn Westelijke Tuinsteden in Amsterdam. Onder leiding van Cornelis van Eesteren kwam in 1935 het Algemeen Uitbreidingsplan van Amsterdam tot stand waarin het functioneel bouwen centraal stond, met een ruimtelijke scheiding tus sen wonen, werken, recreëren en verkeer. De woningen werden gebouwd volgens de principes van het Nieuwe Bouwen. De na de oorlog op basis van dit plan gebouwde tuinsteden vormen één van de hoogtepun ten van de twintigste-eeuwse architectuur geschiedenis. Het hart is de expositieruimte aan de Burgemeester de Vlugtlaan. Het buitenmu seum is de omringende wijk zelf, als levend openluchtmuseum. De collectie bestaat uit woningen, plantsoenen, scholen, pleinen en straten. Aan de Sloterplas wil het museum het Maison d'artiste bouwen dat Van Eeste ren samen met Theo van Doesburg heeft ontworpen voor de Stijl-expositie in Parijs (1923) maar dat nooit is gebouwd, en een museumwoning inrichten volgens de ideeën van de stichting Goed Wonen in de jaren 50. www.vaneestcrcnmuseum.nl Postbus 72 m M tel 0492-364292 www.protekta.nl Duurzame en esthetisch verantwoorde oplossingen d.m.v. Bèta®-systeem Duurzaam houtbehoud d.m.v. bestrijding van houtboorders en houtrot december 2010 Heemschut 35 MET DIVERSE VESTIGINGEN IS PROTEKTA ACTIEF IN ALLE DELEN VAN NEDERLAND

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 37