Teruggaan tot het moment waarop je nog een gaaf geheel kon zien De vereniging dankt haar naam Het tuinhuis van Huis van Brienen (1620/1730), Herengracht 284, Amsterdam. Foto Wijnanda Deroo Zaal in Huis van Brienen (1620/1730), Herengracht 284, Amsterdam. Foto Arjan Bronkhorst aan de Amsterdamse stadssteenhouwer Hendriek de Keyser (1565-1621), de architect van onder meer de Westerkerk, de Zuiderkerk en de Noorderkerk in Amsterdam en van het praalgraf voor Willem van Oranje in de Delftse Nieuwe Kerk. De vereniging werd op 3 januari 1918 opgericht door enkele bevlogen Amsterdammers onder leiding van wijnkoopman Jaeobus Boelen. De initiatiefnemers waren bezorgd over de aantasting van het historische karakter van de Nederlandse steden en dorpen. Monumenten verpauperden, sloop leek onafwendbaar. Doel van de vereniging was en is nog steeds het behoud van architectonisch of historisch belangrijke gebouwen. Hiertoe worden panden verworven, gerestaureerd en verhuurd. De inkomsten uit verhuur maken het onderhoud en de nieuwe aankopen mogelijk. Van begin af aan omvat het werkterrein heel Nederland. Hendriek de Keyser is nu de grootste landelijk opererende particuliere restauratie-instelling in ons land. De ruim 3500 leden worden actief betrokken bij het beleid. De vereniging heeft geen winstoogmerk. De directeur is samen met een professionele staf - thans 30 medewerkers - belast met de uitvoering van het beleid van het bestuur. Het kantoor is sinds 2009 gevestigd in Huis Bartolotti, Herengracht 170-172, een van de mooiste grachtenpanden van Amsterdam, dat eirea 1618 is gebouwd voor de schatrijke koop man Willem Bartolotti, waarschijnlijk naar een ontwerp van De Keyser zelf. Verwervingsbeleid Aanvankelijk richtte Hendriek de Keyser zich vooral op het redden van het historische stads en dorpsbeeld door herstel van verkrotte, meest 17de-eeuwse panden. In de jaren '60 tot '80 werden veel 18de-eeuwse huizen aan gekocht en kwam de samenhang van het ex terieur en de authentieke inwendige structuur meer centraal te staan. Deze panden hebben meestal ook bijzondere en daardoor kwetsbare interieurs. Huizen waarvan alleen het exterieur behoudenswaard is, worden sindsdien overge laten aan de Stadsherstel-organisaties. Eind jaren '80 groeide de belangstelling voor de jongere en moderne bouwkunst, wat leidde tot de verwerving van parels van architec tuur als het gebouw uit 1900 van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers Bond aan de Henri Polaklaan in Amsterdam (de 'Burcht' van Berlage), de Derde Ambachtsschool in Scheve- ningen (een gebouw van Jan Duiker uit 1930) en Huis Hildebrand in Blarieum (een ontwerp van Gerrit Rietveld uit 1935). Collectieopbouw De achtergrond van Carlo Huijts, directeur sinds 1993, heeft hierbij ongetwijfeld een rol gespeeld. Huijts studeerde bouwkunde in Delft met als specialisatie architectuur en restauratie. Hij promoveerde in Groningen op een onder zoek naar de verschijningsvorm van prehistori sche boerderijen. Daarna was hij werkzaam als directeur van de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek (SHBO). Het werken voor een kleine organisatie met een inhoudelijk betrokken bestuur bleek een prima voorbereiding voor de overstap naar Hendriek de Keyser. Huijts benadrukt dat de vereniging een repre sentatieve collectie Nederlandse architectuur wil opbouwen, met als belangrijkste focus de geschiedenis van het wonen. Men voert op dit gebied actief beleid. Maar ook winkelpanden, december 2010 Heemschut 27 Wi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 29