Ooit was c/e winkel voorzien van betegelde wanden en prachtige tegeltableaus uit 1928 Vanaf 2012 weekend- toezicht tegen illegale sloop vanaf 2012 weekend-toezicht voor de hand having. Dat is belangrijk, omdat veel illegale sloop juist in het weekeinde plaatsvindt om de handhavers voor te zijn. Andere voorstellen van het dagelijks bestuur zijn: in overleg met BMA wordt een project voorstel uitgewerkt tot het compleet maken van de beschrijvingen van historische interi eurs. Daarvoor is 75.000 euro beschikbaar. Voor de monitoring van interieurs wordt gedacht aan het uitbreiden van de huidige Monumen- tenwaeht met een Interieurwacht. De Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed bereidt op dit moment een pilot met een Interieurwacht voor (zie pagina 9). Verder wordt er met BMA een programma opgezet om het belang van interieurs meer onder aandacht te brengen en te doen leven bij de burgers. Gedacht wordt aan het meeliften met de activiteiten in het kader van de Grachtengordel Werelderfgoed, aandacht voor de interieurs van graehtenmu- sea bij de toerismebureaus, uitbreiding van het basissehoolprogramma en een wandel- of fietsroute langs historische winkelpuien. In opslag Een interessante kwestie vormen ook de elf interieurs, die op dit moment opgeslagen liggen in de depots van het Amsterdams Historiseh Museum (AHM). Deze prachtige interieurs zijn al vele jaren onzichtbaar voor het publiek. Dat moet veranderen. De indieners van de raadsno- ta stellen voor deze te herplaatsen in panden, die daarvoor geschikt zijn. Uit het preadvies van het dagelijks bestuur blijkt dat zowel BMA als het AEIM positief staan tegenover het her- bestemmen van deze interieurs. Uitgangspunt is, dat de interieurs op de oorspronkelijke plek ken terugkeren. Eén depot-interieur is overi gens afkomstig uit Herengracht 132, een pand dat op Nieuwjaarsnacht 2008 gedeeltelijk is afgebrand. Het wordt de komende jaren geres taureerd. Herplaatsing van het oorspronkelijke interieur in dit pand kan eenvoudig ingepast worden in het restauratieplan. Sloop is misdrijf Heemschut en de in de binnenstad actieve Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Bin nenstad (VVAB) tonen zich in een gezamenlijke reactie blij met deze eerste aanzet voor het behoud van historische interieurs. Wel consta teren Heemschut en de Vrienden een aantal zwakke punten in het preadvies. Ze zijn het eens met het dagelijks bestuur dat het hand haven van aantastingen van interieurs vooral moet bestaan uit herstel van de aangebrachte schade. Het dagelijks bestuur van het stadsdeel stelt echter het daarvoor noodzakelijk leggen van beslag op de illegaal gesloopte materialen niet te kunnen uitvoeren. De inspecteurs van Bouwtoezicht zouden daartoe niet bevoegd zijn. Op deze manier komt van een echte handha ving en een succesvol reeonstructiebeleid dus niets terecht. Heemschut en VVAB hebben daarom de wetgeving onderzocht en wat blijkt? Zowel de Monumentenwet als de Wet algemene bepalingen omgevingsreeht (Wabo), die op 1 oktober in werking is getreden, stelt dat ook de politie kan en moet handhaven ingeval van illegale sloop van monumenten. De Monu mentenwet noemt dergelijke sloop zelfs een misdrijf. Dat betekent niet alleen dat burgers in derge lijke gevallen altijd een beroep op de politie moeten kunnen doen, maar ook dat de politie beslag moet kunnen leggen op de verwijderde materialen. Heemschut en VVAB doen in hun reactie het voorstel de handhaving van Bouw toezicht en de politie te bespreken met Justitie en vooral ook op elkaar af te stemmen. Een ander punt waarop de organisaties ingaan is het beschermen van winkelpuien. Het pre advies zegt daar in feite niets nieuws over, ondanks de aandacht die er in de nota van de raadsfracties voor is. Heemschut en VVAB wijzen op de huidige praktijk, waarbij nog steeds historische winkelpuien verdwijnen of verminkt worden. Een recent voorbeeld is de waardevolle pui van Bonebakker op het Rokin. Dit ontwerp van architect J.J. van der Linden uit 1954-55 is de afgelopen zomer, kort na het verzenden van een monumentenaanvraag door Heemschut, met het gehele interieur gesloopt. Heemschut en VVAB dringen nu aan op inventarisatie van de nog aanwezige histo rische winkelpuien en op herstel van verminkte exemplaren. D. Coumou is voormalig raadslid van de deel raad Centrum en schrijver en mede-indiener van de nota 'Een betere bescherming van histo rische interieurs'. Sinds kort is hij actief voor Heemschut. Aan het Rokin had Bonebakker een gave pui naar ontwerp van J.J. van der Linden. Deze zomer zijn sloopwerkzaamheden begonnen, de pui wordt vernieuwd. Foto onder: de kale gevel. Foto's BMA december 2010 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 25