Helaas werd dit niet beschermde plafond pas ontdekt toen de sloop al te ver gevorderd was Van slechts een fractie van de monumenten is het interieur beschreven Dingeman Coumou - Wie denkt dat langzamerhand wel alles bekend is van de Amsterdamse binnenstad heeft het mis. Er is nog een groot onbekend gebied. Van duizenden monumenten is vrijwel niets bekend over de interieurs achter de gevel. En dat terwijl het interieur net zo goed tot het monument behoort als de buitenkant. Het feit dat het publiek tijdens de open monumentendagen eindelijk interieurs van bijzonder panden kan zien maakt die dagen extra populair. Fotomontage van het middenpaneel van het pla fond in het achterhuis van Warmoesstraat 145. Fotomontage Dik de Roon, bouwhistoricus BMA OOK OP MINDERE MOMENTEN is iets van de waardevolle interieurs te zien, namelijk wanneer er illegaal in monumenten wordt gesloopt en prachtige elementen als oude deuren, balken, plavuizen, tegels en kozijnen in de stortbak verdwijnen of worden verpatst bij een antiquair. Uit het recente Amsterdamse verleden zijn diverse schrijnende voorbeelden te noemen van historische interieurs, die onrechtmatig en zonder enige belemmering uit panden zijn gesloopt. Bijvoorbeeld het unieke interieur van drogisterij Cleban op de Heiligeweg 42, dat op 13 augustus 2008 illegaal uit de winkel werd gesloopt. Enkele dagen later werden delen van dit interieur te koop aangeboden bij een handelaar. Of het geval Kloveniersburgwal 99, waar een marmeren fonteintje uit de bouw tijd, circa 1740, werd gesloopt en vervolgens verkocht bij een handelaar. Een ander voorbeeld is het winkelpand Spuistraat 60. Ooit was het interieur van de winkel voorzien van volledig betegelde wanden en prachtige tegeltableaus uit 1928. Dit interieur is op een onbekend moment grotendeels verdwenen. Geen kennis Eén van de oorzaken van dit vandalisme ligt in het feit dat er in Amsterdam, net als in vele andere steden, vrijwel niets bekend is over de aanwezige historische interieurs en in welke staat die verkeren. Van de 8863 monu mentale objecten in de binnenstad zijn van slechts ongeveer vijfhonderd ook de interieurs beschreven. Deze leemte resulteert met enige regelmaat tijdens (bouwhistorisch) onderzoek of sloop in verrassende ontdekkingen. Een goed voorbeeld in dit verband is Warmoesstraat 145. In dit monument, met een bijzondere klokgevel uit de periode 1625-1650, kwam bij onderzoek in 2007 een houtskelet tevoorschijn uit het midden van de 16de eeuw. In het zwaar vervallen achterhuis werd zelfs een zeldzaam plafond aangetroffen van rond 1560. Helaas werd dit onbekende en dus niet beschreven plafond pas ontdekt toen de sloop al te ver gevorderd was. Behoud was niet meer mogelijk. Aanbevelingen Om de interieurs van monumenten in de bin nenstad een betere bescherming te bieden dienden de fracties van Groenlinks, PvdA, D66 en VVD in de deelraad van het stadsdeel Centrum begin dit jaar de nota 'Een betere bescherming voor historische interieurs' in. Aanleiding voor de nota vormde het feit dat tot dan toe vrijwel elke adequate bescherming in het beleid van zowel het stadsdeel als de gemeente ontbrak. In de raadsnota doen de indieners diverse aanbevelingen om tot beleid op dit thema te komen. Enkele belangrijke zijn: een betere handhaving, waarbij snel wordt opgetreden en zo nodig beslag wordt gelegd op het gesloopte interieur, het opzetten van een systeem van monitoring van monumentale interieurs, een voorlichtingscampagne. Belangrijk is ook om met Bureau Monumenten zorg en Archeologie van de gemeente (BMA) plannen te maken voor het compleet maken van de beschrijvingen van historische interi eurs, bijvoorbeeld met behulp van studenten. Tevens roepen de fracties op tot speciale aandacht voor historische winkelpuien. Deze zijn net als de historische interieurs zeer kwetsbaar. Ook blijkt vaak dat de vorm van de winkelpui bepalend is voor de indeling van het winkelinterieur achter deze voorgevel. Bij sloop verdwijnt daarom ook vaak het oude interieur achter de pui. Toezicht Plet dagelijks bestuur van Centrum heeft in september een preadvies op de nota uitge bracht waarin het voorstelt een begin te maken met een beleid voor bescherming van histori sche interieurs. Plet bestuur somt een aantal, deels interessante voorstellen op. Zo komt er 22 Pleemschut december 2010 Amsterdam op de bres voor historische interieurs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 24