Interieur SILBERLING ZOON - Sloferdijk bij Amsterdam Ornament: ook volgens ingezonden Ontwerp Schaal I 10 Een blik in de 19de eeuwse ornamentencatalogus van Silberling Et Zoon. Foto RCE besluitvorming. Interieurs gaan dan in elk geval niet zonder meer verloren. Dat gevaar dreigt wel als interieuraanpassingen bij monumenten niet meer vergunningpliehtig zijn, zoals naar verluid wordt voorgesteld in het kader van de vermindering van de regeldruk (vergun- ningvrij bouwen). Een ander gevaar bestaat in een ondeskundige uitvoering van het dagelijks beheer en het gewone onderhoud. Meestal is er bij de eigenaars en bewoners geen sprake van onwil, maar van onwetendheid. Er blijkt name lijk verbazingwekkend weinig kennis te zijn over het beheer en onderhoud van interieurs, niet alleen bij bewoners en eigenaren, maar zelfs ook bij professionals. Nieuwe schatten Bijzondere interieurs bevinden zieh niet alleen in beschermde monumenten Ook gebouwen die vanwege hun recente bouwjaar nog niet in aanmerking komen voor plaatsing op monu mentenlijsten hebben soms nog bijzondere interieurs. Hierbij valt te denken aan interieurs uit de jaren zeventig van de 20ste eeuw, een periode die momenteel een complete revival kent. Veel van de interieurs uit deze periode zijn echter al verdwenen of verdwijnen alsnog. In dit licht bezien was het ook verbazingwekkend hoe weinig complete interieurs (met meubi lair) uit de jaren vijftig en zestig bewaard zijn gebleven. Dat kwam naar voren bij de selectie van de 100 topmonumenten uit de periode na 1945. Veel van deze gebouwen bleken al een complete renovatie te hebben ondergaan. Ook hier bleek dat de vernieuwingseyclus aanmerkelijk minder is dan 50 jaar. Ook oudere, niet beschermde gebouwen bevatten soms zeer boeiende of zelfs belang rijke interieurs. Dat blijkt onder meer uit het systematisch bouwhistorisch onderzoek dat in enkele Nederlandse steden wordt uitgevoerd. Dit is niet alleen verrassend voor de onderzoekers, maar vooral ook voor de bewoners. De meesten reageren zeer positief op hun 'nieuw verworven' schatten. En juist dat biedt kansen. Uit het voorgaande kan geconcludeerd worden dat eigenaars en bewoners in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor behoud en bescher ming van interieurs (en meubilair). Als zij over tuigd zijn van de betekenis van het interieur, dan is een belangrijke stap gezet. Dat is ook de insteek bij de Modernisering Monumenten zorg (MoMo). Voorwaarde daarbij is wel dat eigenaren en bewoners goed geïnformeerd en enthousiast gemaakt worden. Op dat gebied ligt er ook een taak voor de SHNI, de Stichting het Nederlandse Interieur. J. van der Hoeve is voorzitter van de stichting Het Nederlandse Interieur 20 Heemschut december 2010 Midd.6- E R A!s schoorsteen kroon) (jat versiering '•vij K bovftii ru vndor'ijst (in eirii .suvkï in vuomuul; jiasktair niet verstek Vönr een schoimitiivitbO'.'ieiii va ft 1 M, breed.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 22