Stichting Het Nederlandse Interieur wijst op cultuurhistorische waarden interieur Al bij oplevering wordt menig nieuwbouwhuis van een luxere keuken voorzien Negentiende-eeuwse stuc- plafonds met catalogus- ornamenten ook waardevol Jan van der Hoeve - Slecht of ondeskundig uitgevoerd onderhoud is een van de grootste bedreigingen voor een interieur. Meestal is er geen sprake van onwil bij eigenaren, maar van onwetendheid. Er bestaat verbazing wekkend weinig kennis over onderhoud van het interieur, zelfs bij profes sionals. Alle reden voor de Stichting Het Nederlandse Interieur om zich in te zetten de kennis hierover te bundelen en te verspreiden. Leens, borg Verhildersum. De keuken. Foto Jan van der Floeve WEINIG ONDERDELEN van een gebouw worden zo vaak gewijzigd als het inte rieur. Dit betreft niet alleen het meubilair, maar vooral ook de afwerking en kleurstelling van vloeren, wanden en plafonds. Interieurs verte genwoordigen in belangrijke mate de persoon lijke smaak van een eigenaar of bewoner, sterk beïnvloed door de mode van het moment. In de praktijk komt het er op neer dat het interieur verandert bij elke wisseling van eigenaar, vooral in woon- en verblijfsruimten. De omvang en de wijze waarop veranderingen nu doorgevoerd worden is echter rigoureuzer dan voorheen. Alles moet tegenwoordig nieuw zijn. Een nieuwe kleur of een nieuw behang volstaat niet meer. Het meest extreme voorbeeld is de keuken. Al bij oplevering aan de eerste eigenaar wordt de inrichting in menig nieuwbouwhuis vervangen door een luxere versie, net als bij een eigenaars wissel in bestaande bouw. Gelukkig zijn toch bijzondere interieurs uit het verleden bewaard gebleven. Gebouwen uit de tweede helft van de 20ste eeuw bevatten soms nog originele interieurs en meubilair, omdat er al die tijd geen bewoners- of eigenaarwisse lingen hebben plaatsgevonden. En als interieurs oud genoeg kunnen worden, passen ze weer bij de heersende mode of hebben ze cultuur historische waarden gekregen. In dit laatste geval moeten er wel liefhebbers zijn die deze waarden herkennen, anders verdwijnen ze alsnog. Gaafheid De cultuurhistorische waarden van een inte rieur kunnen gebaseerd zijn op het ontwerp, de uitvoering en detaillering of het materiaal gebruik. Maar ook de betekenis als herinnering aan belangrijke bewoners of gebruikers en de hoge ouderdom kunnen bijdragen aan de waarde. Gaafheid en zeldzaamheid verhogen deze waarden. Dat is ook het geval als er een relatie bestaat met het de losse objecten, de zogeheten interieurensembles. Waardevolle interieurs zijn niet alleen te vinden 18 Heemschut december 2010 Ondeskundig onderhoud groot gevaar voor interieur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 20