Op valreep actie voor Cinema Palace PietArp - Na bijna negentig jaar als bioscoop sluit Cinema Palace eind dit jaar voorgoed de kassa aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Daarmee verdwijnt een van de laatste grote-zaalbioseopen uit de regio. Op de valreep is Haarlemmer Henk Vijn een actie begonnen de zaal te behouden. boomstamplanken en een voorpui in de kleuren van De Stijl uit 1929-1930. Vanwege de vele, soms slechts fragmentarisch aanwezige lagen uit vroegere tijden werd besloten om, waar bouwkundige onderdelen ontbraken of waar niet-monumentale zaken verwijderd werden ten gunste van aanwezige monumentale waarden, een nieuwe laag uit onze tijd toe te voegen. Reversibel Op de begane grond hebben we een systeem plafond en een spaanplaatwand gesloopt. De vanwege tocht en kou wel noodzakelijke wand werd vervangen door glas, zodat het middeleeuwse moer- en kinderbalken plafond dat tevoorschijn was gekomen als één geheel beleefd kan worden. En passant werd de mid deleeuwse plafondschildering vrij gelegd en kwam een 17de-eeuwse stookplaatsfundering van de eerste verdieping tevoorschijn. Vanwege een dunne 19de-eeuwse balkenlaag werd op de eerste verdieping een minima listische keuken, bestaande uit een lichte aluminium werkbank toegepast. Door toepas sing van een afzuiger in het werkblad hoefde het planken plafond uit 1845 niet aangetast te worden. Achter spaanplaat teruggevonden kastenwanden, eveneens uit 1845 zorgen voor de benodigde bergruimte in de keuken. Op de scheve zoldervloer werd plaatselijk een horizontaal platform voor slapen en voor sani tair aangebracht. De rest van de oude houten doorleefde planken blijven in het zicht. Al deze aanpassingen zijn reversibel, dus terug te draaien zonder schade voor het monument. De hier bij deze restauratie opgedane ervarin gen worden ook toegepast in andere restau ratie- en verbouwingsprojecten, waarbij door het behoud van monumentale waarden en door inventiviteit veel kosten bespaard kunnen worden. Het interieur is hier gelijkwaardig aan het exterieur. I. Vlootman is interieurarchitect BNI, drs. Th. Eising is kunsthistoricus met opleiding monumentenrestauratie TU Delft. Samen met ing. Jolanda Faber schrijven zij het boek 'Restaureer! Leven in een monument'. De filmzaal van Cinema Palace. Onder: Het raam van de foyer op de eerste verdieping. Foto's Heemschut 'De bioscoopzaal is een van de laatste in de stijl van de Am sterdamse School', zegt Vijn over de zaal van deze 'Haarlemse Tuschinski'. Vorig jaar is het bioscoopge bouw gekocht door een ontwikkelaar, die er een kleding zaak wil vestigen. Zeker is, dat de voorgevel behouden blijft. Die is monumentaal, maar vooral het interieur is, meent Heemschut lid Vijn, het behouden waard. Een jaar lang gebeurde er niet veel, zodat Vijn deze herfst zelf maar in actie is gekomen. In november toonde hij burgemeester Bernt Schneiders foto's die hij van het interieur had laten maken. Gevolg: het college van B Et W wil nog één keer proberen het interieur te behouden. Voor de kleding zaak zou de hele tussenverdie- ping met balkon weggesloopt moeten worden en zouden de bijzondere details zoals trap pen en betimmeringen waar schijnlijk het loodje leggen. De laatste voorstelling is eind deze maand, waarna Haarlem weer wat grandeur kwijt dreigt te zijn. Wat Vijn betreft zijn de bestaande ruimten in Cinema Palace heel geschikt voor het huisvesten van nu dakloze museumcollecties, een grand café en andere publiektrekkende zaken. 16 Heemschut december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 18