Theo Eising en Ina Vlootman - Eigenaren zijn slechts een tijdelijk verschijnsel in een monument. Met de nodige inventiviteit en met bouwkundige kennis is het ook in een gebouw uit het (verre) ver leden ook goed wonen en leven. Maar juist het kwetsbaarste deel van een monument, het interieur, heeft een eigen programma van eisen, gestoeld op de monumentale waarden. En die kunnen haaks staan op de eisen van de eigenaar. Menig raamroede of sleutelstuk sneuvelde de afgelopen eeuw in diens moderniseringsdrang. Nederlands Adviesbureau Monu mentenzorg Interieurarchitectuur De zolderetage van Haven 66 is nu geschikt gemaakt als slaapverdieping. Ook is hier sani tair geplaatst. Foto's Theo Eising goederen. Hooguit huisde er personeel, dat geen eisen kon stellen. Tegenwoordig is opslag van goederen minder belangrijk en nu is extra slaap- of werkruimte altijd welkom. Met deze verandering in het dagelijks gebruik ontstaat de frictie met het monument. Bij een zwakke ba I ken laag van een woonverdieping kunnen de belangen van het monument en die van de eigenaar ook al botsen. Bijvoorbeeld als de eigenaar prijs stelt op het comfort van een zwaar tweepersoons bad of een waterbed. Een aanpassing die alleen zou kunnen door extra Het Nederlands Adviesbureau Monumenten zorg Interieurarchitectuur te Schoonhoven is opgericht in 1991 in de Hollandse Wijk van Potsdam. Ina Vlootman, Theo Eising en Jolanda Faber werken in dit bureau samen om tot het behoud en restauratie van monu mentale interieurs te komen, of in samen hang met moderne, verantwoorde ingrepen, tot een hergebruik van monumenten en hun interieurs te komen. Het bureau is gespe cialiseerd in het redden/herbestemmen/ restaureren van schijnbaar hopeloze en soms ruïneuze monumenten. Het bureau in Schoonhoven (Haven 66) is na tien jaar res taureren een visueel geschiedenisboek vanaf 1400 tot en met 2010. www.inavlootman.nl www.monumentcnzorgintcrieurarchitectuur.nl PROBLEMEN TEN AANZIEN VAN HET interieur ontstaan vaak pas bij een aan passing van het monument aan nieuwe eisen voor gebruik en comfort. Waar bij de gevel de bouwstijl al snel tot beperkingen dwingt, heersen binnen vooral de trends van deze tijd De typerende kenmerken die tijdens de bouw bepalend waren, bijvoorbeeld gesloten dak- vlakken als bescherming tegen regen, komen dan ter discussie te staan. De zolder onder het dakvlak werd oorspronkelijk niet gebruikt voor bewoning, maar vooral voor opslag van Op de eerste verdieping is een minimalistische keuken geplaatst die licht genoeg is voor de dunne balkenlaag van deze etage. Een glaswand zorgt er voor dat op de begane grond kou en tocht geen vrij spel hebben. Exterieur Haven 66 in Schoonhoven, weer in de kleuren van De Stijl. Ina Vlootman en Theo Eising tijdens de restauratiewerkzaam heden. Het plafond hier is hersteld, de muren aangeheeld. 14 Heemschut december 2010 JL ÉASt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 16