Handreiking voor roerend religieus erfgoed Mare de Beyer - Door de sterke ontkerkelijking in Nederland worden steeds meer kerken en kloosters gedwongen hun deuren te sluiten. Maar niet alleen kerkgebouwen worden bedreigd in hun functie, ook de vaak rijke collecties die zich in deze kerken bevinden lopen het risico dakloos te worden. OM TE VOORKOMEN dat waardevolle religi euze voorwerpen voor Nederland verloren gaan, heeft Museum Catharijneconvent in samen werking met de stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland (SKKN) het initiatief genomen tot het Project Roerend Religieus Erfgoed in Nederland. Een initiatief dat aansluit bij het Jaar van het Religieus Erfgoed (2008) en waarvoor het minis terie van OCW een subsidie heeft toegekend. Samenwerking Tienduizenden objecten kunnen op termijn niet langer in hun oorspronkelijke kerkelijke omge ving functioneren. Natuurlijk worden bij een fusie de meest belangrijke (liturgische) voor werpen meegenomen naar de fusiekerk, maar steeds meer objecten zullen overbodig zijn. Deze kunnen niet allemaal worden bewaard en er moeten dus keuzes gemaakt worden. Voor het weloverwogen maken van keuzes ontwikkelt Museum Catharijneconvent, het museum voor de christelijke kunst en cultuur in Nederland, samen met de SKKN en diverse partners een Waarderingskader voor het Roerend Religieus Erfgoed en een Leidraad Afstoting Religieuze Objecten (LARO). De SKKN is een vanzelfsprekende partner, omdat deze al meer dan dertig jaar het kunst en cultuurbezit van kerken en kloosters vastlegt. Ook het aandeel van kerkelijk Nederland is groot: vertegenwoordigers van de Rooms- katholieke Kerk, de Protestantse Kerk in Neder land, verschillende protestantse kerkgemeenten en de Oud-Katholieke Kerk dragen bij aan de totstandkoming van het Waarderingskader en de LARO. Ook medewerkers van instituut Col lectie Nederland, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Erfgoed Nederland, Erfgoedeentrum Nederlands Kloosterleven, Radboud Universi teit en verschillende musea met een religieuze (deel)colleetie zijn intensief betrokken. Criteria In het Waarderingskader worden verschillende criteria geformuleerd waarmee de culturele betekenis van een voorwerp of een ensemble kan worden vastgesteld. De religieuze context maakt dat het om een speciale groep voorwer pen gaat. Vanwege het liturgische, sacrale of devotionele karakter is het van belang om niet alleen de cultuur- of kunsthistorische waarde door een erfgoedspeeialist te laten bepalen, maar om ook de actuele betekenis voor de gelovige mee te wegen. Bovendien wordt een praktisch hanteerbare wegingsmethodiek ont wikkeld die een zorgvuldige selectie vergemak kelijkt. In de LARO worden procedures met betrekking tot het herbestemmen en afstoten van religi euze objecten vastgelegd. Hierbij moet worden gedacht aan schenkingen aan bijvoorbeeld musea of buitenlandse kerken, verkoop, of ver nietiging. In dergelijke gevallen zijn zorgvuldige procedures noodzakelijk. Deze zullen aansluiten bij de kerkjuridische en kerkordelijke reglemen ten van de diverse kerkgenootschappen. Naast bovenstaande handreikingen wordt ook de fysieke staat van het kerkelijk erfgoed onderzocht. Er wordt informatie uitgewisseld met buitenlandse instituten die gelijksoortige initiatieven ontplooien. De stand van zaken met betrekking tot het roerend erfgoed bij overige religies wordt in kaart gebracht en er wordt een praktische, informatieve website ontwikkeld. In april 2011 zal in Museum Catharijneconvent een afsluitend symposium worden gehouden. M. de Beyer is projectleider Roerend Religieus Erfgoed in Nederland. m.debeyer@catharijneconvent.nl Een voorbeeld van de opslag van religieuze voorwerpen. Foto SKKN december 2010 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 15