Vaak krijgen de eigenaren, ter plaatse al mondelinge a Informatie Monumentenwacht Nederland ontwikkelt zich geleidelijk tot een sectorbrede Erfgoedwaeht. Cursus Het merendeel van de in Noord-Brabant uit gevoerde interieurinspeeties betreft kerken en kerkelijke gebouwen. In 2009 betrof maar liefst bijna zestig proeent van het aantal geïnspee- hierbij uiteraard aan de orde. De resultaten van deze inspecties worden in uitgebreide rap portages in woord en beeld vastgelegd. Hierin wordt onder meer een lijst van prioriteiten opgenomen met een tijdpad, opdat de integrale instandhouding van het interieur wordt ver beterd en alle verschillende elementen de zorg krijgen die wordt verlangd. Vaak krijgen de ei- het land interieurwachters zullen komen, maar wel wanneer dit gaat gebeuren en op welke wijze dit zal worden ingevuld. B Eloy Koldeweij is senior specialist interieurs bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, e.koldeweij@eultureelerfgoed.nl De interieurwachters van het eerste uur uit Nederland en Vlaanderen samen op locatie, rechts Tanya Bourgeois en links Harrie Schuit teerde gebouwen deze categorie. Maar ook de andere gebouweategorieën worden geïnspec teerd, waaronder kastelen, woonhuizen, boer derijen en overheidsgebouwen. Soms beperken de inspecties zich tot de nagelvaste onderdelen, maar in de meeste gevallen worden ook de waardevolle losse objecten geïnspecteerd. Elk interieur bestaat immers uit een samenspel van roerende en onroerende onderdelen. As pecten zoals onder meer klimaat, licht, techni sche installaties, en 'good housekeeping' komen 12 Heemschut december 2010 genaren, beheerders en vrijwilligers ter plaatse al mondelinge adviezen. Indien gewenst worden zij met een speciaal voor hen georganiseerde cursus in het betreffende interieur geïnstru eerd hoe zij verantwoord met hun interieur en interieuronderdelen om moeten gaan. De ervaringen en respons in Noord-Brabant op de interieurinspecties zijn, net zoals in Vlaan deren, buitengewoon positief. De kwaliteit van de adviezen en rapporten is hoog. Hierdoor lijkt het niet zo zeer de vraag te zijn of er elders in Het rapport 'Landelijke Interieur- wacht, een publieke zaak' is te downloaden via de websites van Monumentenwacht Nederland en van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, www.monumentenwaeht.nl www.cultureelerfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 14