Hïndelooper Kamer Slow conservation De werkwijze van Interieurwacht en diens aandacht voor preventieve conservering sluit nauw aan bij de 'Slow Movement' beweging, in dit specifieke geval bij 'slow conservation'. Bij deze belangrijke, vrij recente ontwikkeling wordt bewust gestreefd naar manieren om conserveringsmaatregelen tot een minimum te beperken zich niet tot de binnen- of buitenkant van een gebouw. In deze situaties vindt overleg plaats tussen de betreffende monumenten en de interieurwaehter of er wordt samen geïnspecteerd. In de afgelopen jaren heeft Monumenten- wacht bewezen een duurzame organisatie te zijn. Al bijna vier decennia worden inspecties veerde rapporten en adviezen uit het verleden mogelijk. Daarnaast zijn er enkele bijkomende voordelen als opleiding en het waarborgen van de privacy van eigenaren en beheerders. Integrale erfgoedzorg Bij Monumentenwaeht is sprake van een toene mende brede, integrale benadering van de erf- Linkerpagina: De inspectie van de regentenka mer van het Burgerweeshuis te Zierikzee. Het goudleren behang en de achterkant van het schil derij worden bekeken. Foto rechtsboven: Tapijtkevers en andere schade lijke insecten vormen een acute bedreiging voor interieurtextiel. Foto rechts onder: Door een loszittende tegel uit te nemen voorkomt de Interieur- wacht dat deze stuk kan vallen. Rechterpagina boven: Technische installaties worden vaak onnodig onzichtbaar aan gebracht, waarbij ook menig maal schade wordt aangebracht aan interieurdelen. Foto onder: Schoonmaakmiddelen, weg gelegd in een kostbare wit marmeren wandfontein. Foto rechts: Sneek Pim van Gelder beperken. Dit door in een vroegtijdig stadium de juiste stappen en maatregelen te nemen. De Engelse National Trust is een grote voortrekker van deze beweging die onder meer door het Getty Conservation Institute is overgenomen, maar ook elders navolging ondervindt. Koppeling Een ander belangrijk aspect van de inspecties door de Interieurwacht is de koppeling aan de resultaten van de bouwkundige inspecties, uitgevoerd door Monumentenwaeht. In Noord- Brabant zijn de inspectiemethodes van beide disciplines nauw op elkaar afgestemd. Dit heeft grote meerwaarde. Immers, schades als gevolg van vocht, zouten, ongedierte en schimmels In Sneek staat sinds de jaren dertig een in Hindelooper stijl versierd en ingericht huis, De Hindelooper Kamer. De eigenaar wil en mag moderniseren. De inrichting is niet echt oud, maar, oordeelt de RCE inmiddels, het huis heeft wel een bijzondere cultuur historische waarde, ondanks dat alles 'nep' is. Een dilemma: behouden of slopen? uitgevoerd en rapportages opgemaakt over de bouwkundige staat van een nog altijd groei end aantal monumenten. Ook al wisselt een monument van eigenaar, beheerder of stich tingsbestuur, de continuïteit van Monumenten- wacht maakt een terugkoppeling met gearchi- goedzorg. Die tekent zich ook elders in het land af, waaronder bij de opleidingen en bij de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Al in 1991 heeft de archeologische Monumentenwaeht zich kort na haar oprichting aangesloten bij de koepelvereniging Monumentenwaeht Neder land, en op 29 april 2010 is onder dezelfde vlag ook een groene Monumentenwaeht opgericht. Nu de zorg en aandacht voor het interieur in toenemende mate aan het professionaliseren is, ambieert Monumentenwaeht Nederland ook op dit terrein een coördinerende rol te vervullen. De zorg voor het interieur sluit naadloos aan op het takenpakket van Monumentenwaeht. Het versterkt de integrale dienstverlening en de instandhouding van monumenten aanzienlijk. december 2010 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 13