De eerste interieur wachter is pas in 2006 aangesteld in Noord- Brabant Brabant Hoewel de Nederlandse Monumentenwaeht voor Vlaanderen model heeft gestaan, was de Interieurwaeht in ons land nog lang een grote onbekende. De eerste interieurwaehter is pas in 2006 aangesteld. Deze wachter - ook hier een geschoold restaurator en kunsthistoricus - maakt deel uit van Monumentenwaeht Noord- Groeiende vraag Ook elders is het positieve effect van Interieur- wacht op de instandhouding van monumenten met cultuurhistorisch waardevolle interieurs niet onopgemerkt gebleven. In toenemende mate kreeg Monumentenwaeht Nederland vragen hierover. Dit heeft ertoe geleid dat Monumentenwaeht Nederland, daarbij onder- Voor Monumentenwaeht betekent de oprich ting van Interieurwaeht een verbreding van het spectrum. Uiteraard onderscheidt de interi eurwachter zich van de monumentenwachter door het werkterrein: het interieur versus het exterieur. Doordat in het interieur een veelheid van combinaties van materialen en technieken in zowel objecten als interieurafwerkingen Brabant. De Brabantse inspectiemethode is sterk op het Vlaamse model geënt, maar uiter aard aan de Nederlandse kaders en de Brabant se situatie aangepast. Tot enkele maanden geleden was de Brabantse interieurwachter de enige in Nederland, maar daar is per 1 augustus verandering in gekomen. De positieve ervaringen en overbelaste agenda van de Brabantse interieurwachter hebben er toe geleid dat Monumentenwaeht Limburg eveneens een interieurwachter heeft aange steld. Hierbij is intensief contact tussen beide organisaties. Projectsubsidies van de Stichting Limburgse Kastelen en de provincie Limburg hebben dit initiatief financieel mogelijk gemaakt. steund door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in het kader van de modernisering van de monumentenzorg, eind november het rapport Landelijke Interieurwaeht, een publieke zaak heeft gepresenteerd. In deze publicatie worden de voordelen en mogelijkheden van een landelijk functionerende Interieurwaeht uiteengezet. samen komen, en het interieur te maken heeft met complexe processen waaronder binnenkli maat en lichtbelasting, vraagt het profiel van een interieurwachter om een geheel andere opleiding dan zijn bouwkundige collega die het casco inspecteert. Ook onderscheidt een inte rieurwachter zich doordat de aandacht primair is gericht op preventieve conservering van alle materialen en verschillende interieuronderde len en niet, zoals de monumentenwachter, op actieve restauratie van één enkele materiaal- of objectgroep. Er wordt dus niet gewerkt en geredeneerd vanuit één specifiek vakgebied als metaal, textiel, schilderijen, hout, glas of keramiek. De interdisciplinaire benadering is het uitgangspunt van de interieurinspecties. 10 Heemschut december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 12