Prijs voor 'afblijven' van Heseveld Roel Veelders - De 'kunst van het afblijven' noemt Paul van Hontem zijn aanpak voor het revitaliseringsproject in de Nijmeegse wederopbouwwijk Heseveld. De Afrika- en Bouwmeesterbuurt won er de Nijmeegse prijs voor de architectuur 2010 mee. LATEN WE HOPEN dat men in Nijmegen langzamerhand gaat inzien dat hier een wo ningcomplex tot stand kwam dat op bijzondere wijze in architectonische zin een aanwinst voor de stad betekent/ schreef Ir H.G.J. Schelling al in 1955 in het Bouwkundig Weekblad. Die waardering kwam - na een kritieke fase - vele jaren later, dankzij een gezamenlijke inspanning van buurtbewoners, woningbouwvereniging Portaal, de gemeente en een ris deskundigen. Een vakjury van het Nijmeegs Architectuurcen- trum oordeelde dat de prijs voor de architec tuur aan Bureau van Elontem moest worden toegekend. Dit vooral wegens de behoedzame, zorgvuldige en ingetogen arehiteetonisehe at titude bij de revitalisering van Eleseveld. Kort na de prijsuitreiking schreef De Gelder lander, dat de jury blij was dat de portiekflats in de Bouwmeesterbuurt niet zijn gesloopt, zoals Portaal eerst wilde. Deze sfeervolle wederopbouwbuurt bleef behouden door de aandacht voor het detail, waarmee de flats zijn vernieuwd. Paul van Hontem van Bureau Van Elontem spreekt over de 'kunst van het afblijven': het mooie op het goede moment herkennen. Hettie Peterse van het gemeentelijk Bureau Monu menten Et Archeologie zegt achteraf, dat het niet altijd makkelijk was de functionele eisen, financiële mogelijkheden en cultuurhistorische waarden op één lijn te krijgen. Toch slaagde de architect er bijvoorbeeld in om bij de ramen het vereiste gebruik van dubbel glas te combineren met wit aluminium in de oorspronkelijke indeling. De cultuurhistorische waarde van de Afrika- en Bouwmeesterbuurt werd in 2006 aangegeven als 'uitzonderlijk hoog'. Het toenmalige Bureau Stoa schreef dit in een rapport over Nijmeegse woonwijken uit de wederopbouwperiode. Het oordeel leidde in 2008 tot de aanwijzing als beschermd gemeentelijk gezicht. Met 763 woningen en negen winkeis in vier complexen werd de buurt tussen 1952 en 1957 gebouwd in opdracht van Woningvereniging Nijmegen (thans Portaal) naar ontwerp van de Amsterdamse architecten A. Evers en G.J.M. Sariemijn. De context werd bepaald De Afrika- en Bouwmeesterbuurt in het Nijmeegse Heseveld. Foto Roel Veelders door het dorpje Hees. De wijken en buurten Jeruzalem, Planeten en Afrika-Bouwmeester werden ingedeeld volgens het toen populaire wijk- en parochieprincipe. Voor het eerst werden hier, wegens de grote behoefte aan woningen, etagewoningen toegepast. In de wederopbouwperiode was het architec tenbureau Evers-Sariemijn landelijk bekend, met een katholiek-maatschappelijke veranke ring. Het bouwde in een ambachtelijk traditi onalistische stijl met invloeden van de Delftse School, Groep 32 en de Bossche School. In Heseveld leidde dat, zo meldt het Bouw kundig Weekblad in 1955, tot een aparte en eigenzinnige architectuur. De sterke samenhang in stedenbouw en archi tectonische verschijningsvorm is na de bouw niet erg veranderd. Het beheer raakte versnip perd, het contact tussen de bewonerswerk groep en beheerder Portaal verliep jarenlang stroef. Twee jaar geleden onderstreepte Heemschut Gelderland het grote belang van de Afrika- en Bouwmeesterbuurt in de publicatie 'Nu het nog kan'. De hier bewaarde eenheid kan inspiratie leveren voor verdere initiatieven. SI Veelders is voorzitter van de Provinciale Commissie Gelderland 8 Heemschut december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 10