Zuid-Holland Aantasting deel ongerept Wassenaar IJNTJES www.weijntjes.nl Smederij Wassenaar. De verwaarloosde en begroeide jachtopziener woningen stammen uit het begin van de twintigste eeuw. Foto Loek Voorham Wassenaar - Het Wassenaarse plan voor de herontwikkeling van een gebied bij de Raap horstlaan, de sloop van twee karakteristieke jachthuisjes, en het verdwijnen van kleinscha lige cultuurhistorische akkerbouw en aantas ting van de Duivenvoortse polder heeft Was- senaarders en Heemschut Zuid-Holland wakker geschud. De herontwikkeling draait uit op een ernstige aantasting van ongerept Wassenaar, alleen voor de bouw van twee villa's in de al zo rijk van villa's voorziene gemeente. Het gebied maakt deel uit van de strook die loopt van Paleis Huis ten Bosch tot het land goed Zuidwijk en valt binnen het gebied van het Pact van Duivenvoorde. Dit is een overeenkomst uit 2007 tussen de gemeenten Leidsehendam-Voorburg, Voor schoten en Wassenaar, onder meer ter bescher ming van het cultuurhistorisch gezien rijke en nog redelijk gaaf bewaarde land. In januari dit jaar kwam de gemeente voor het eerst met de plannen voor de herontwikke ling, gericht op - zoals dat werd gesteld - een kwaliteitsverbetering, met gebruikmaking van de regeling 'ruimte voor ruimte'. Die regeling is echter alleen van toepassing wanneer een kwaliteitsslag wordt gemaakt. Het slopen van enkele schuurtjes gaat volgens de provinciale commissie Zuid-Holland in tegen de geest van de regeling. De beoogde plannen leiden tot een verarming van het gebied in plaats van een verrijking. Het belangrijkste bezwaar voor Heemschut is, dat er niet alleen geen natuurwaardenonder- zoek, maar ook geen cultuurhistorische analyse heeft plaatsgevonden. Aangezien het gebied valt onder het beschermd dorpsgezicht, moet een dergelijke analyse wel uitgevoerd worden. In het gepresenteerde voorstel werd in het geheel geen melding gemaakt van de cultuurhis torische betekenis en de zeldzaamheidswaarde van het akkergebied met de beukenhagen. Vrijwilligers onder leiding van Landschapsbeheer Zuid-Holland proberen die elementen juist in stand te houden. Heemschut vreest voor aantas ting van dit historisch gegroeide, eeuwenoude akkerbouwgebied. Na de protesten uit de buurt trok de wethouder het voorstel in, om het in de vakantieperiode weer uit de la te halen. Opnieuw pleit Heemschut nu tegen de plannen en stelt voor de panden Raaphorstlaan 36 en 37 - waar de gemeente wil slopen - aan te merken als gemeentelijk monument. In elk geval moet wat Heemschut betreft een cultuurhistorische waardestelling worden gemaakt. Marc Scheidius en Ewout van der Dussen Amsterdam Z.O. Amsterdam Utrecht Bussum 's-Hertogenbosch oktober 2010 Heemschut 7 HANG- EN SLUITWERK EXCLUSIEF UIT VOORRAAD Bedrijvenweg 6 - 7251 KX Vorden (0575) 55 14 28 (0575) 55 17 14 info@smederijoldenhave.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 9