Heemschut Actief Amsterdam Illegale sloop binnen grachtengordel Dapperbuurt behoudt negentiende- eeuwse entree Bouwvak misbruikt voor illegaal werk aan monument JURRIËNS stadsdeel toch vergunning verleend voor sloop van grote delen van het pand. Bovendien heeft het stadsdeel verzuimd een quicksean te laten maken van de cultuurhistorische waarden door het Bureau Monumenten. Verder zijn er aanwijzingen, dat door de architect in de bouwtekeningen de bestaande situatie is vervalst. Zeker in een Unesco-gebied, zoals de grachtengordel zich sinds kort mag noemen, is dit buitengewoon ernstig. Het komt helaas vaker voor, dat het orde 2-beleid niet wordt uitgevoerd zoals de bedoeling is. Bij het pand Kerkstraat 242-246 zijn onlangs ook belangrijke monumentale waarden verloren gegaan. Heemschut verzoekt het stadsdeel nog eens heel kritisch naar met name het beleid rond orde-2 panden te kijken. Heemschut her haalt bovendien het verzoek, dat het in maart ook al deed, om de buitendienst van Bureau Monumenten Amsterdam in ere te herstellen. Bij het ontwerpen van de renovatie en nieuwbouw van het orde-2 pand Prinsen gracht 43 in Amsterdam is volgens Heem schut Amsterdam valsheid in geschrifte gepleegd. Tot ontzetting van Heemschut is het pand vrijwel volledig gesloopt. Heem schut betreurt het verlies van de monu mentale delen van het pand en maakt zich inmiddels grote zorgen over het toezicht op de restauratie van beschermde monu menten in het Amsterdamse centrum. Terwijl men op de hoogte was van de juiste procedures rond orde-2 panden (gebouwen van voor 1940, niet beschermd maar wel met een hoge architectonische kwaliteit en daardoor met een beeldbepalende rol in het gevelbeeld van de binnenstad) heeft het Amsterdam. Prinsengracht 43, tijdens Open Monumentendag. Foto Fleemschut De negentiende-eeuwse monumentale panden in de Dapperbuurt aan de Wijttenbachstraat, die bedreigd werden met sloop, zijn gered. Woning bouwcorporatie Ymere lijkt nu toch te kiezen voor behoud van de panden en komt eind sep tember met een definitief besluit. Heemschut en het Cuypers Genootschap protesteerden hevig tegen sloop als een van de opties en Heemschut stuurde een raadsadres naar de deelraad van Amsterdam-Oost. Ymere ziet uiteindelijk toch het meest in volledige renovatie van de karak teristieke panden met hun rijke versiering en trappenhuizen. Zij vormen de entree naar de van oorsprong negentiende-eeuwse Dapperbuurt. Sloop zou ernstig afbreuk doen aan dit karakter. Al in 1990 bestonden er sloopplannen, maar alerte buurt bewoners wisten dat toen tegen te houden. Heemschut heeft met verbijstering kennis genomen van de vervanging van het gevel voegwerk van het gemeentelijk monument Rokin 26. De bestaande, vlak in de gevel liggende kalkmortelvoegen zijn volledig vervangen door een cementhoudende knipvoeg. De nieuwe voeg is gepronon ceerder dan de originele en in afwijkende kleur uitgevoerd. Daardoor is het histo rische gevelbeeld van wat ooit de Rode Loper van Amsterdam moet worden ernstig aangetast. Vervanging van voegwerk bij beschermde monumenten is in principe niet toege staan tenzij de voeg zijn waterwerende functie niet langer vervult. De ingreep is bovendien vergunningplichtig. In dit geval ontbrak de vergunning voor zowel het uithakken van het bestaande voegwerk als het inbrengen van de nieuwe voegen. Tekenend voor het illegale karakter van deze werkzaamheden is het feit, dat het voornamelijk tijdens de bouwvak is uitge voerd als de bouwinspecteur met vakantie is. Heemschut vraagt stadsdeel Centrum om stappen tegen de eigenaar en herstel van de oorspronkelijke situatie. Joop Kamerling 6 Heemschut oktober 2010 B O U W S E R V I C E AMSTERDAM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 8