Noord-Holland Strijd om 'schooltje van Dik Trom' Etersheim - Over kinderboekenheld Dik Trom woedt een milde strijd tussen twee Noord-Hol landse gemeenten, sinds de gemeente Zeevang het ondernemende dikkerdje wil gebruiken voor het promoten van het eigen gebied. Dat bestrijkt een fikse lap tussen Purmerend en Hoorn. Het betreft fraai weide- en polderland schap aan de boorden van het Markerkeer. Deze promotie-aetie is niet helemaal tot genoegen van de gemeente Haarlemmermeer. Immers, de boeken over Dik Trom spelen zich daar af. In de centrale kern Hoofddorp is nog steeds het oude raadhuis te vinden, met het raam waardoor de dikke Trom ontsnapte. En er zijn een Dik Tromplein, en DikTrompad en een Dik Trom tennishal. Ook staat er een beeld van de jongen, omgekeerd zittend op een bokkende ezel. Desondanks claimt Zeevang op goede gronden. De boeken zijn immers een eeuw geleden door Joh. C. Kieviet geschreven in Etersheim, een van de dorpen in de Zeevang, waar hij school meester was. Zijn woning en het schooltje zijn inmiddels onderwerp van een hardere strijd geworden, waarin ook Heemschut zich mengt. Heemschut heeft de gemeente Zeevang verzocht het schooltje en de onderwijzers woning op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, waartoe het college van B en W inmiddels heeft besloten. Onderhandelingen met de bewoner/eigenaar over aankoop van het geheel liepen onlangs, na een jaar praten, echter stuk. De gemeente wilde er een Dik Trommuseum vestigen, de eigenaar stelt dat het geboden bedrag een fractie is van de werkelijke waarde. In het Noordhollands Dagblad kraakte Frank IJsselmuiden, voorzitter van de com- Etersheim. Het Dik Tromschooltje in Etersheim, op een ansichtkaart van een eeuw geleden. Foto archief missie Noord-Holland van de bond, de houding van de eigenaar in scherpe bewoordingen. 'De gemeenschap wil het schooltje als belangrijk cultureel erfgoed behouden.' IJsselmuiden heeft aangeboden te bemiddelen in de kwestie, en in september is de commissie Noord-Holland nog eens gaan kijken bij het schooltje. Hier werd duidelijk dat de sloop nog niet zeker is. De gemeente hoopt na een ingelaste adem pauze opnieuw te overleggen met de eigenaar over mogelijkheden om het schooltje alsnog te kunnen behouden. betekent volledige restauratie van het paviljoen uit 1954 en sloop van de hoteltoren uit 1960. Het herstel van het gebouw zou worden uitge voerd door bureau Vivax van Ir. Evert de longh, die hiervoor een offerte had uitgebracht. De restauratie van de mozaïeken werd gegund aan Art Conservation. Dit gerenommeerde bedrijf is vervolgens aan de slag gegaan en heeft alle mozaïeken op het paviljoen geconserveerd en een deel gerestaureerd. Onaangekondigd heeft de gemeente deze werkzaamheden stilgelegd. Inmiddels was een externe sloper aangetrokken om de hoteltoren en de Duitse commando bunker daarnaast af te breken. Het sloop bedrijf van Art Conservation werd daarover niet ingelicht. Volgens het draaiboek zou Art Conservation de mozaïeken van het overdekte terras en het balkon verwijderen. Zonder dit te melden ging het sloopbedrijf van de gemeente door met de sloop van de hoteltoren, waar door schade aan de mozaïeken ontstond. De 'vrienden van Britannia' hebben verdere aantasting voorkomen door te dreigen met het leggen van een cordon rond het gebouw. Daarop zijn de werkzaamheden stilgelegd en is met de gemeente het compromis gesloten, dat de sloop alleen kon doorgaan als de mozaïeken op het balkon voor de hoteltoren van een beschermende bekisting waren voorzien. Ver volgacties zouden moeten plaatsvinden onder supervisie van een restauratiespecialist van Art Conservation. Daarmee heeft de gemeente de opdracht, die aan Art Conservation reeds was verstrekt, in feite ingetrokken. Vrijwilligers van de Vrienden van Britannia volgen het verloop van de werkzaamheden nauwkeurig. Er was een gegronde vrees dat het deel van de mozaïeken dat op de hoteltoren is aangebracht zwaar zou worden beschadigd. Dit is meegevallen: eind augustus zijn de delen compleet met betonconstructie uitgezaagd en overgebracht naar de gemeentewerkplaats. Daar zou alles geconserveerd moeten worden. Inmiddels heeft de rechtbank de overname van projectontwikkelaar AVV en daarmee de koop van Britannia door B en W van Vlissingen ontbonden. De juridisch directeur van Britannia zoekt nu uit wat dit voor consequenties heeft. Heemschut dringt aan op een spoedig overleg tussen alle betrokken partijen, omdat ook voor de nieuwe eigenaar het financieel gunstiger zal zijn de restauratie van het paviljoen door te zetten dan sloop en nieuwbouw. Een geres taureerd paviljoen aan de boulevard is zeer aantrekkelijk en er bestaat nu reeds belangstel ling voor. Willem Heijbroek oktober 2010 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 7