Heemschut Actief Groningen Heemschut tegen bouwen aan dwarswegen Zeeland Vrienden van Britannia voorkomen vernietiging mozaïeken Slochteren - De Commissie van Groningen heeft in mei 2010 gereageerd door middel van een zienswijze op het concept van de Struetuurvisie Buitengebied van de Gemeente Slochteren. Heemschut waarschuwt tegen bebouwing van dwarswegen die in de nieuwe struetuurvisie bij het stedelijk gebied zijn getrokken. De laatste jaren is de gemeente Slochteren zich meer bewust geworden van haar cultuurhistori sche kwaliteiten. Dat blijkt ook uit het concept voor de struetuurvisie. Hierin wordt onder meer de mogelijkheid van het opstellen van een gemeentelijke monumentenlijst genoemd. Verder wordt de openheid van het landschap genoemd als waardevolle karakteristiek van het buitengebied. 'Bepalend voor de gemeente is het grote contrast tussen het lint en het omlig gende (open) buitengebied' (pag. 33). Vreemd is echter de manier waarop de grenzen van het buitengebied rond Slochteren zijn vastgesteld. De Ruitenweg, de Veenlaan, de Edsersweg en de Slochterveldweg behoren van oudsher tot het buitengebied, maar worden in deze visie binnen de dorpskern getrokken, met het oog op mogelijke woningbouw, zoals verwoord in de visie Slochteren Kern. Deze wegen zijn dwarswegen op de historische lintbebouwing van Slochteren. Omdat er vrijwel geen bebouwing langs deze dwarswegen is, zijn er vanuit het lint weidse doorzichten op het omringende buitengebied en daardoor ontstaat het eerder genoemde grote contrast tussen het lint en het omliggende gebied. Indien langs deze dwarswegen bebouwing ontstaat over de volledige lengte wordt er op forse wijze afbreuk gedaan aan de openheid van het landschap, aan de historische vorm van lintbebouwing en aan de doorzichten vanuit het lint. De structuur visie hanteert op dit punt met elkaar strijdige uitgangspunten. Tineke Vooijs Vlissingen - De gemeente Vlissingen heeft plot seling verplaatsing van de mozaïeken van Louis van Roode van de hoteltoren van Britannia naar het paviljoen overgenomen en er schade aan toegebracht. Art Conservation, dat deze taak had, is buiten spel geplaatst en neemt geen verdere ver antwoordelijkheid meer. De 'vrienden van Britannia' hebben voorkomen dat de mozaïeken door ondeskundigheid nog verder worden aan getast. Na de overname van de projectontwik kelaar AVV en daarmee de aankoop van hotel Britannia door B en W van Vlissingen, is het plan van Heemschut tot uitvoering gekomen (zie Heemschut juni, pagina 20 en 21). Dat Vlissingen. De 'vrienden van Britannia' vormen een cordon ter bescherming van het monumen tale Britannia. Foto Firi den Hoedt 4 Heemschut oktober 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 6