8 Cruquius wordt aangepakt 9 De 'bomentaal' van Slotervaart 13 Afrekenen met molenrompen 16 Biobrandstof voor monumenten 20 Verminken met de knipvoeg 23 Sterren bepalen Drentse natuur 26 Grachtengordel van de wereld 29 Dijk als cultuurdrager 30 Eeuwfeest Heemschut 38 Fraeylemaborg Rubrieken 4 Heemschut Actief 33 Verenigingsnieuws 35 Om te bekijken 36 Erfgoedexcursie 37 Provinciale excursie 38 Snuffels 40 Ledenaanbieding en colofon Nu Vereniging Hendrick de Keyser het museumgemaal De Cruquius heeft overgenomen is er, dankzij subsidies en donaties geld voor uiterst noodzakelijk onderhoud aan dit negentiende eeuwse bastion. Het industriële monument zal altijd een kostbaar bezit blijven, verwacht de vereniging. In het naoorlogse Slotervaart, een Amsterdamse stadswijk, lijkt de beplan ting willekeurig te zijn geplaatst. Nu de 'bomentaal' in kaart is gebracht wordt weer zichtbaar dat de beplanting de wijk structuur geeft. In Winterwijk zijn opvallend veel molens onttakeld. Slechts rompen bleven staan. Daar is de afgelopen jaren verandering in gebracht. De molens keren terug in het landschap. Ook in Winterswijk is het herstel in gang gezet van de Olliemölle. Die moet uit eindelijk gewassen vermalen tot biobrand stof. Die energie wordt vervolgens benut in andere monumenten in de buurt. Een terugkerend pijnpunt voor Heemschut: gevelherstel waarbij het voegwerk niet meer wordt wat het eerder was. Stop de opmars van de knipvoeg. Het kwetsbare en vlakke landschap van de Veenkoloniën in Drenthe wordt weer eens door mensenhanden bewerkt. Nu voor de aanleg van nieuwe natuur. Maar eerst is dit gebied het letterlijk luisterende oor van astronomen. Hier bevindt zich het centrum van de Lofar-antenne. Het zat er aan te komen: sinds begin augustus is een groot deel van de grach tengordel van Amsterdam werelderfgoed. Voor Heemschut reden aan te dringen op nog behoedzamer beleid. De Westfriese Omringdijk wordt sinds enkele jaren neergezet als een belangrijke drager voor de cultuur van het noordelijk deel van Noord-Holland. Geschiedenis laat zich hier toeristisch aflezen in het land schap. Volgend jaar is het een eeuw geleden dat Heemschut werd opgericht. Het jaar 2011 staat bol van de activiteiten, zowel landelijk als in de provincies. Een van de hoogtepunten: de Algemene Vergadering van Leden in de Ridderzaal. Waarom de toren van het Slochterse Fraeylemaborg uit het midden staat wordt uit de doeken gedaan in een boek over de bouwhistorie van deze buitenplaats. oktober 2010 Heemschut 3 BATAAF

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5