Oneigenlijk Het kan u bijna niet zijn ontgaan: Heemschut stond medio september, zo vlak voor de Open Monumen tendag, plotseling - en onbedoeld - volop in het nieuws rond de sloopaanvraag van twee boerderijen uit de wederopbouwperiode. Deze boerderijen staan op landgoed De Horsten van de Koninklijke familie in Wassenaar. In het perspectief van de zorg om erfgoed heeft Heemschut het bezwaar tegen de sloopvergunning gesteund, omdat de gemeentelijke commissie voor wel stand en cultureel erfgoed de boerderijen als waardevol had aangemerkt en graag geplaatst ziet op een nog op te stellen lijst van monumenten. Dit inhoudelijke bezwaar is door enkele kranten - tot onaangename verrassing van Heemschut - aangewend voor heel andere doelen dan het opkomen voor het behoud van de boerderijen. Heemschut neemt afstand van dit oneigenlijke gebruik van de kanttekeningen bij de sloop en betreurt deze gang van zaken. Het goede nieuws is dat inmiddels overleg plaats vindt om tot een passende oplossing te komen, die recht doet aan de historische waarden van het gebied. Heemschut zal zich hierbij positief opstellen. Dit voorval illustreert goed het belang van een actief monumentenbeleid door de gemeentes. In Wassenaar net als in veel andere plaatsen bestaan wel voornemens, maar die worden niet omgezet in concreet beleid in de zin van daadwerkelijke beslissingen over het al dan niet verlenen van vergunningen aan de hand van heldere criteria. Dit leidt dan tot onduidelijke situaties waar niemand baat bij heeft en die de taak van Heemschut en andere organisaties bemoeilijkt. Het project Moder nisering Monumentenzorg mag geen dode letter blijven; het wordt hoog tijd dat gemeentes hun verantwoorde lijkheid nemen. Karei Loeff directeur Amsterdam: Prinsengracht gezien vanaf de Westertoren met op de achtergrond het IJ. Links van de Prinsengracht strekt de Jordaan zich uit. Aan de voet van de toren is nog net het Anne Frankhuis te herkennen. Foto Gemeente Amsterdam, Mare Sehoneveld Er is bijna geen stad of provincie meer, of er lopen wel wat mensen rond die hun eigen, meest gekoesterde monument willen voordragen voor de Wereld- erfgoedlijst van UNESCO. In Nederland is de waardering voor die lijst traag op gang gekomen. Af en toe werd eens iets bijzonders voorgedragen, zoals het Rietveld Schröderhuis, voormalig eiland Schok land, of - samen met Duitsland en Denemarken - de Waddenzee. Jaren is gewerkt aan de aanmelding van Amsterdam op de lijst. Er waren al zoveel bijzondere, oude Europese stadscentra, dat de hoofdstad koos voor het echt uitzonderlijke, de grach tengordel. En die heeft het nu gered. Hoeveel Nederlands erfgoed nog zal volgen? Een open vraag, maar objecten zijn er genoeg, eind deze maand valt een besluit over - alleen nog maar - het kandidaat stellen van maximaal 31 nieuwe gegadigden die dan de komende jaren in procedure komen. De voor stellen lopen uiteen van Afsluitdijk tot kathedrale kerken en van heel Saba (Antillen) tot het centrum van Breda en de complete Bollenstreek. Kortom, het werelderfgoed in Nederland is populair aan het worden. Laten we vooral niet het minder pretentieuze cultureel erf goed uit het oog verliezen. Ook zonder UNESCO-stempel de moeite van het behouden waard. 2 Heemschut oktober 2010 Steeds meer werelderfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4