goed oktober 2010 Heemschut 39 Menno baron van Coehoorn Jan Battjes, Egbert Brink, De Historische Atlas van Assen, Uitgeverij Van Goreum Assen, 2009. ISBN 978 90 232 4553 7. 96 pagina's. Prijs €35,50 Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat de uitgevers van deze atlas in de speciale reeks 'Mijn Leven', gezien hun plaats van vestiging, hebben besloten aan de verzorging bijzondere aandacht te besteden. In ieder geval hebben zij een heel fraai ogend boek geproduceerd. Na zeer informatieve inleidingen over de cartografie van Drenthe en over historische car tografie in het algemeen komt de ontwikkeling van wat nu een provin ciehoofdstad is aan de beurt. Aan de hand van kaarten en prentma- teriaal wordt weergegeven hoe een kleine nederzetting bij een klooster eind zestiende eeuw zetelplaats van drost en gedeputeerden van Drenthe werd. De agglomeratie groeide lang zaam (in 1809 kreeg zij stadsrechten) en uiteindelijk werd Assen naast bestuurscentrum ook garnizoensstad, verkeerscentrum en middelpunt van economische activiteit. Koning Lode- wijk Napoleon gaf Assen niet alleen stadsrechten maar had er ook grootse plannen mee: onder meer wilde hij er een zomerresidentie vestigen. Zoals bij veel wat hij ondernam is het grotendeels bij plannen gebleven. Deze hebben wel hun neerslag gevonden in kaarten en ontwerptekeningen voor gebouwen waarvan men enkele in deze atlas gereproduceerd vindt. Zo wordt de gebruiker geconfronteerd met de stijl van Jan (elders aangeduid met de voorletters C. G. F.) Giudici, stellig één van de meer begaafde bouwmeesters van zijn tijd. Van diens werk is overigens nog maar weinig over, niet alleen omdat het project 'Assen-residentie' nooit van de grond kwam, maar ook omdat hij vooral gebouwd heeft in Rotterdam. Philip Bosscher Albert Reinstra, Een veldheer in Wijckel. Menno Baron van Coehoorn, Van Wijnen, Franeker 2009. ISBN 978 90 5194 366 5. 184 pagina's. Prijs 17,95 Dit boek is in feite de smaakvolle herinnering aan een bijzondere gebeurtenis. Op 16 november 2007 werd in de PKN-kerk van het Friese Wijckel het gerestaureerde grafmonu ment van Menno baron van Coehoorn een ontwerp van niemand minder dan Daniel Marot, feestelijk onthuld. Bij de restauratie was als bouwhistoricus betrokken drs. A. Reinstra, werkzaam bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Tijdens zijn werk raakte hij geboeid door de figuur van Menno van Coehoorn en de historie van het grafmonument. De resultaten van zijn onderzoek worden hier in woord en beeld gepresenteerd. Het boek begint met een korte levensschets van Van Coehoorn, waarbij uiteraard de nadruk ligt op zijn prestaties als veldheer en vestingbouwkundige. Uitvoerig komt aan de orde de geschiedenis van het monument vóór en na de voltooiing en de plaats ervan in het oeuvre van Marot, alsook de relatie van Van Coehoorn met Wijckel. Daar stond in het huidige Van Coehoornbos zijn grootse huis Meerestein, dat begin negentiende eeuw is afgebroken Men vindt in Reinstra's tekst veel tot nu toe onbekende gegevens. Zo is recent in het archief van een nazaat van Van Coehoorn een authentiek afschrift van Marots bestek gevonden dat hier voor het eerst wordt gepubliceerd. De aardigste vondst is voor mij overigens dat een portret in het gemeentelijk museum te Sloten niet Van Coehoorn voorstelt, maar diens rivaal Frederik Johan van Baer tot de Slangenburg. Philip Bosscher Gerard Goudriaan, Voettocht door de Jordaan, Stadsdwandeling door vier eeuwen Amsterdamse geschiedenis, Stadswandelkantoor Amsterdam, 2010. ISBN 978 90 814 9041 2, 64 pagina's. Prijs 10,00 In drie uur stevig doorstappen in de Amsterdamse stadswijk de Jordaan leer je als belangstellende deze buurt pijlsnel kennen. De Jordaan was in de negentiende eeuw een meer dan verschrikkelijke achterstandswijk. Wie niet in de overbevolkte straatjes hoefde te zijn kwam er liever niet, of verschoonde vervolgens zijn kleren. Veel van de wijk is, ondanks de vernieuwingsdrang uit de afgelopen eeuw, bewaard gebleven blijkt uit de route die Gerard Goudriaan voor het Stadswandelkantoor schreef. Hofjes, werkmanshuizen, kroegjes, gevel tekens, straatjes, veel is nog terug te vinden. De stadsvernieuwing van na 1973 heeft hier veel gespaard. Tegenwoordig is de Jordaan vooral een thuis voor de moderne stadsmens die hier in de achtduizend soms moderne huizen wonen. Nog steeds ligt hier de humor op straat, en vind je de kroeg op de hoek en de nachtwinkel goed bevoorraad. De doorkijkjes naar het verleden en de vele verhalen en foto's maken het Voettochtboekje heerlijk om in te bladeren. Piet Arp Tijdschrift, Erfgoed van industrie en Techniek, Vlaams-Nederlands tijdschrift voor industriecultuur. Verschijnt vier maal per jaar, abonnement 21 bij stichting erfgoed, Brilduikerhof 12, 2623 NT Delft. In het afgelopen voorjaar verscheen het maartnummer van 'Erfgoed van Industrie en Techniek'. Dit nummer is helemaal gewijd aan oorlogserfgoed. Strijd laat te vaak een troosteloos landschap achter, en ook veel door dachte dan wel provisorische verdedi gingswerken. Het Vlaams-Nederlandse tijdschrift staat in deze special vooral stil bij de erfenissen uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. En dat is veel meer dan alleen maar ruïnes. Wat er over is, vindt de redactie van het tijdschrift, hoort onafscheidelijk bij het verleden en moet onderwerp blijven van onderzoek. Bijna feestelijk zijn tegenwoordig de door hobbyisten nagespeelde historische veldslagen. In België is die van Waterloo elk jaar een publiekstrekker, maar in mei neemt ook in Nederland het aantal gevechts shows, liefst met authentiek materiaal in de re-enactments toe. En dan zijn er natuurlijk de niet meer weg te denken bunkers. Tot kort geleden verguisd als hinderlijke en lelijke herinnering aan de bezettingsjaren, sinds kort gewaar deerd als deel van het grote dossier Nederland. Piet Arp Voettocht door de Jordaan Een in?!dhet>r ifi Wijckel van indnttrio van Industrie en Techniek KtaJxu-asuleiiim door «irr rrtmm AnuUrnlum.tr geuhicdaiu

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 41