Snuffels 38 Heemschut oktober 2010 De toren uit het midden De Fraeylemaborg in Slochteren door Sake Elzinga in beeld gebracht. Foto 's: Sake Elzinga Jan Battjes en Hans Ladrak, De toren uit het midden. De bouwhistorie en ontwerpmethodiek van de Fraeylema borg en het Slochterbos. Groningen 2010, Uitgeverij Monnier. Fraeylemaborg - Het valt eigenlijk direct op als je de oprijlaan van de Fraeylemaborg bij het Groninger Slochteren opwandelt: de toren staat niet in het midden. De bouwhistorici Jan Battjes en Hans Ladrak beschreven de geschiedenis van de borg en leggen uit waarom die niet helemaal sym metrisch is. Het verhaal van de Fraeylemaborg begint rond het jaar 1250. Het gebouw, dat nu oogt als een kasteeltje, was toen een uit bakstenen opgetrokken steen huis, waarin de oogst veilig kon worden opgeborgen. Later gingen ook mensen gebruik maken van de veiligheid die het stenen gebouw bood. Sindsdien is het bewoond en is het regelmatig verbouwd en uitgebreid. Jan Battjes en Hans Ladrak, beiden lid van Heemschut, brengen de geschie denis van al die bouw- en sloop- activiteiten in kaart. Ze doen dat aan de hand van eigen onderzoek en van kennis die vooral is opgedaan tijdens restauraties in het verleden. Een groot aantal tekeningen verheldert hun ver haal, dat daarnaast ondersteund wordt door foto's van Sake Elzinga. Ook het park achter de borg krijgt aandacht. Jan Battjes, naast bouwhis- toricus ook bouwkundige, ontdekte zowel daar als in het ontwerp van de borg zelf, een aantal bouwkundige principes, die al sinds de vroegste oudheid zijn toegepast. Aan de basis daarvan ligt het gebruik van passer en meetlat, wat bijvoorbeeld leidde tot het gebruik van de 3-4-5-steek om op grond van het principe achter de Stel ling van Pythagoras een rechte hoek te construeren. Battjes deed verslag van zijn bevindingen in een apart boek, dat de naam De Codeersleutel kreeg. De bevindingen van de bouwhistorici in de Fraeylemaborg voegen een nieuw hoofdstuk toe aan de kennis die in de loop der jaren al over de borg was ver zameld. Zo ontdekten zij, dat het hout uit de kap drie keer is gebruikt. Tim merlui brachten in drie verschillende perioden telmerken aan in het hout. De oudste dateren uit 1506, de periode waarin ook voor het eerst een bewoner van de borg 'hoofdeiing', Gronings voor edelman, wordt genoemd. Boven dien brachten zij de geschiedenis van een ingrijpende verbouwing met bijna honderd jaar terug, ongeveer het jaar 1690. De oorzaak van de plaatsing van de toren, ietwat aan de rechterkant van het overigens symmetrische gebouw, is gelegen in de opeenvolging van verbouwingen, die Battjes en Ladrak nauwkeurig in kaart brengen. Erie Ie Gras Jdn Battjet et» Hans Udrak

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 40