Vrijdagmiddag 12 november 2010 Erfgoedexcursie Schiedam staat bekend als de jeneverstad van Nederland. Dat is nog steeds zichtbaar door de molens waarmee het graan voor de jenever werd gemalen. Om boven de huizen uit te komen, zijn deze molens in Schiedam hoog. In de bloeitijd van de jeneverindustrie, in de negentiende eeuw, waren er in Schiedam honderden jeneverbranderijen. Hiervan zijn nog enkele over, zoals de deelnemers aan de Erfgoedexcursie van vrijdag 12 november zelf zullen vaststellen. De herbouw van de afgebrande stads- molen De Kameel. Foto's Irene Agterkamp Het jenevermuseum in Schiedam. De Lange Haven, Schiedam. E DEELNEMERS aan de Erfgoedexcursie worden 12 november door burgemeester W.M. Verver-Aartsen ontvangen in 't Stadhuys. Dit is het voormalige stadhuis van de gemeente Schiedam dat in de zestiende eeuw werd gebouwd. In 1973 vergaderde de gemeenraad er voor het laatst en pas in 2004 werd het pand heropend, na een anderhalfjaar durende res tauratie. Nu is uitsluitend de bovenverdieping nog in gebruik door de gemeente als trouwzaal en voor representatieve doeleinden. Beneden is een restaurant gevestigd. Na bezichtiging van het monumentale pand zal mevrouw Verver, die niet alleen burgemeester is, maar ook voorzitter van de vereniging de Hollandsehe Molen, een korte inleiding houden over de historie van de stad Schiedam. Aansluitend volgt een stadswandeling onder leiding van gidsen. De stadswandeling voert langs de molens en de vele andere monumen tale panden die Schiedam rijk is. De Grote of St. Janskerk, gebouwd in de veertiende eeuw en direct tegenover 't Stadhuys, is een in het oog springend monument. Deze prachtige kerk is deze dag toegankelijk voor de deelnemers aan de excursie. In de kerk is een bijzonder kunstwerk te zien van de kunstenaar Sjef Hendericxks. Het bestaat uit bijna duizend brokstukken van beelden uit de tijd van voor de Beeldenstorm. Tijdens de wandeling wordt een bezoek gebracht aan museummolen De Nieuwe Palm boom. Het zakkendragershuis wordt eveneens bezocht. De excursie besluit met een drankje in het proeflokaal van het Jenevermuseum. Oorspron kelijk was dit pand onderdeel van een klooster. Sinds 1803 is hier echter een jeneverbranderij gevestigd. Het werd door de gemeente aan gekocht en begin jaren tachtig gerestaureerd voor het in 1987 de deuren voor het publiek opende. 36 Heemschut oktober 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 38