I II I Fietsen langs bollenerfgoed Fietsend langs de bollenschuren. Foto: Marca Bultink, Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed De routegids 'Fietsen langs Bollenerfgoed' biedt een fietstocht van 52 kilometer door de Zuid-Hollandse Duin- en Bollenstreek, met veel infor matie over historische bloembollenbedrijven, kwekerswoningen en ander erfgoed van de bloembollencultuur. De fietsroute start in Lisse bij museum De Zwarte Tulp en is ook in te korten of uit te breiden met flink wat kilometers. De route is een combinatie van een architectuur- en een landsehapsroute. In een algemeen hoofdstuk wordt uitgelegd waarvoor bollenschuren dienden en hoe ze te herkennen zijn. Achterin de routegids worden 85 bollenschuren afgebeeld en beschreven. 'Fietsen langs Bollenerfgoed' is samengesteld door Marca Bultink, Jacqueline Hoekzema en Michael Wannet en is uitgegeven door de Projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed van het Cultuur-Historisch Genootschap Duin- en Bollenstreek, in samenwer king met de Stichting ReCreatief Fietsen. ISBN 978-90-814061-1-6, 64 pagina's, 5. De routegids is verkrijgbaar bij de VVV-kantoren, Museum De Zwarte Tulp en boekhandels in de Duin- en Bollenstreek of te bestellen via www.recreatief-fietsen.nl/bollenerfgoed.html Op 24 juni werden in Museum Het Valkhof in Nijmegen toeristische Layars gepresenteerd. Bezitters van iPhones en diverse soorten smart- phones (met internettoegang) kunnen nu het rijke verleden van acht steden en streken in Gelderland en Overijssel ontdekken. Geïnteresseerden kunnen de layars gratis installeren op de eigen mobiele telefoon en al wandelend meer te weten komen over Nijmegen, Arnhem, Enschede, Twente en de Hanzesteden langs de IJssel. Layars maakt gebruik van augmented reality (AR). Dit staat voor het verrijken (augment) van wat men dagelijks ervaart (reality). Layar is een populair voorbeeld van AR en legt een digitale laag met informatie over het camerabeeld van een mobiele telefoon. Bij het kijken door de camera ver schijnen voortdurend icoontjes in beeld. Wanneer die worden aangeklikt volgen er teksten en foto's over de objecten die men door de camera ziet. Layar kan gratis worden geïnstalleerd op de iPhone en diverse soorten smartphones, telefoontjes met mobiel internet. Sinds de presentatie hal verwege 2009 installeerden al 1,6 miljoen mensen Layar op hun mobiel. Het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme presenteert geregeld nieuwe toeristische layars. De Layars zijn gerealiseerd in samenwerking met Bureau Hanzesteden, Gelders Erfgoed, KCO, Regionaal Bureau voor Toerisme Arnhem Nijmegen, het Twents Bureau voor Toerisme en Ordina. Foto GOBT oktober 2010 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 37