Veren' jubileum Europa Nostra Reizende expositie Congres Oost-Duitsland Samenhang Gebouw De Bazel, tegenwoordig het Stadsarchief van Amsterdam. Foto archief Heemschut Heemschut is een van de oprichters van de Europese monumentenorganisatie Europa Nostra. In ons jubileumjaar 2011 houdt deze invloedrijke vereniging haar jaarlijkse congres in Amsterdam. Een studiedag met workshops over het thema 'De Vrijwilliger in Monumen- tenland' staat gepland voor vrijdag 10 juni te Amsterdam. Leden van Heemschut kunnen hierin participeren. Tijdens dit congres worden ook de prestigieuze Europese 'Heritage Awards' uitgereikt, de hoogste culturele prijs van de Europese Commissie. Op voordracht van Heemschut hebben eerder de Van Nelle-fabriek in Rotterdam, de Stichting Stadsherstel Hoorn, en de film 'Schatten van Amsterdam' deze prijs gewonnen. Honderd jaar activiteit betekent ook honderd jaar beeldmateriaal over de werkzaamheden van de Bond Heemschut. Uniek materiaal uit de archieven is beschikbaar over verloren strijd, vervlogen reddingsplannen en ver dwenen objecten, maar ook over succesvolle campagnes, geredde stads- en dorpsgezichten en gerestaureerde gebouwen. Er komt een reizende tentoonstelling van panelen vol foto's en andere documenten, waar de kijkers kennis nemen van de praktijk van Heemschut door de jaren heen. De overheid is voor het werk van Heemschut een belangrijke partner. Op centraal niveau als regelgever en subsidieverstrekker, op provin ciaal en gemeentelijk niveau liggen de con tacten op het terrein van ruimtelijke ordening, aanwijzingen, beheer, (cultureel) toerisme, en dergelijke. Tijdens een congres in het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem op vrijdag 11 november richt Heemschut zich specifiek op vertegenwoordigers van de overheid en vergelijkbare instanties uit binnen- en buiten land. Het thema van het congres luidt: 'De rol van het particulier initiatief in het algemeen en Heemschut in het bijzonder bij het waarborgen van ons culturele erfgoed'. Niet zonder reden is voor een prikkelende plaats als het Openluchtmuseum gekozen; mede dankzij Heemschut zijn veel voor sloop bestemde objecten alsnog gered en hier her bouwd. Tegelijkertijd wil Heemschut het signaal geven aan de overheid dat het niet de bedoe ling kan zijn monumentenparken te realiseren. Ons erfgoed dient juist zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke omgeving te worden bewaard, om daar volledig tot zijn recht te komen. In 1908 werd in Saehsen de 'Landesverein Sachsieher Heimatschutz' opgericht. In 1911 volgde in Nederland de oprichting van Bond Heemschut met grotendeels dezelfde doelstel lingen. Om deze verwantschap te benadrukken maakt de eeuwfeestcommissie van 11 tot en met 18 juni met belangstellenden een architee- tuurreis naar de Duitse deelstaat Saehsen, die bekend staat om zijn bijzondere rijkdom aan cultuurmonumenten. Dat zijn er eirea 40.000. We bezoeken bekende steden als Dresden, Leipzig en het moderne Chemnitz, maar ook onverwachte kleinoden als Bautzen en Görlitz aan de Duits-Poolse grens, voor veel archi- teetuurliefhebbers een waar Mekka! Dit alles onder het motto 'Op zoek naar de wortels van Heemschut'. Heemschut presenteert ter gelegenheid van het eeuwfeest een samenhangend programma. Dat staat niet alleen voor de vele facetten van onze vereniging, maar reflecteert ook de dynamiek van het werkterrein van Heemschut. Met ener zijds de wijsheid, ervaring, herinnering en het geweten van een honderdjarige, en anderzijds het enthousiasme en de daadkracht van een vitale organisatie. Zo gaat Heemschut vol ver trouwen de volgende eeuw van zijn bestaan in. In het decembernummer volgt aanvullende informatie over de bijzondere AVL en het feest programma. 32 Heemschut oktober 2010 j ii) fflW'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 34