Verenigingsnieuws: jubileum Commissie Dynamisch Feestjaar Op 2 februari 2011 is het precies honderd jaar geleden dat de Bond Heem schut werd opgericht in de Munt te Amsterdam. Marc van Ravels, voorzitter van de Eeuwfeestcommissie en secretaris van het dagelijks bestuur kijkt in dit nummer alvast vooruit naar de feestelijkheden in 2011. Marc van Ravels, voorzitter van de Eeuwfeest commissie en secretaris van het dagelijks bestuur. Foto Karei Loeff De Eeuwfeestcommissie bestaat uit drs. Ton Gijsbers (oud vice-voorzitter van de PC Gelderland), drs. Willem Heijbroek (voorzitter PC Zeeland), Mr. Chris van Oordt, voorzitter PC Zuid- Holland, drs. Karei Loeff (directeur) onder voorzitterschap van Mr. Marc van Ravels (lid Dagelijks Bestuur). HEEMSCHUT IS DE OUDSTE monumenten vereniging van Nederland, en - gelukkig - ook nog steeds de grootste. Bijzonder is dat de activiteiten van Heemschut louter door vrijwilligers worden uitgevoerd, ondersteund door een klein professioneel team in het fraaie Korenmetershuis in Amsterdam. Particulier initiatief staat nog altijd hoog in het vaandel. Alerte burgers zagen in 1911 de noodzaak zich te verenigen om 'monumenten van Geschie denis en Kunst' voor het nageslacht te bewaren. Tegenwoordig heet dit het cultureel erfgoed. De passie, de kennis en de belangstelling van elke Heemschutter is sinds 1911 onveranderd gebleven. Bij een eeuwfeest ligt het voor de hand terug te kijken naar de afgelopen honderd jaar. Een terugblik alleen doet geen recht aan de huidige en toekomstige activiteiten van Heemschut. Monumentenzorg, of zoals wij het nu noemen bescherming van cultureel erfgoed, is per definitie dynamisch en past zich telkens aan de eisen van de tijd aan. Het komende eeuwfeest markeert een bijzonder moment in de niet-afla tende zorg voor 'de Schoonheid van ons Land'. Eigenlijk staan we er niet zo bij stil. Het erfgoed dat behouden bleef vinden wij de normaalste zaak van de wereld. We treuren om wat er verloren is gegaan. Daarom is het goed om juist bij het eeuwfeest enerzijds dankbaar te zijn voor de succesvolle inspanningen over de afgelopen honderd jaar en anderzijds om naar de toekomst te kijken. Want wat is er nodig om de taken van Heemschut ook de komende decennia even succesvol te laten verlopen? Heemschut opereert in een maatschappelijk krachtenveld met vertakkingen naar talloze over heden, organisaties en zusterverenigingen. Het is de bedoeling niet alleen iedereen te bedanken voor de enorme inzet, maar ook om Heemschut te mobiliseren voor een daadkrachtig optreden in de toekomst. Wat is Heemschut zonder leden, zonder de vrijwilligers die in provinciale commis sies het handwerk uitvoeren? De feestelijkheden voor onze leden staan daarom centraal, en dat gedurende het hele jaar. Hoog tepunt zal zijn de bijzondere Algemene Verga dering van Leden in de Ridderzaal te Den Haag op zaterdag 14 mei. De aftrap van het feestjaar vindt al eerder plaats, op woensdag 2 februari in het nieuwe onderkomen van het Stadsarchief van Amsterdam aan de Vijzelstraat. Dit is het voormalige hoofdkantoor van de Nederlandsehe Handel Maatschappij, nadien ABN, en een van de markante monumenten van Amsterdam in de 20ste eeuw. Het gebouw is ontworpen door K.P.C. de Bazel. Deze architect zat op 2 februari 1911 in de Amsterdamse Munt de oprichtingsver gadering van Heemschut voor. Archief en Munt staan op een steenworp afstand van elkaar. Op 2 februari wordt op de Munttoren een plaquette onthuld in verband met honderd jaar Heemschut. Tot de genodigden behoren alle actieve leden en oud-leden van besturen, provinciale commis sies en andere Heemschut-organen. Daarnaast verwelkomt Heemschut zusterverenigingen in de erfgoedsector, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE), vertegenwoordigers van ministe ries, provinciale en gemeentelijke erfgoeddien sten, universiteiten en andere instellingen. 30 Heemschut oktober 2010 Bond Heemschut in 2011 honderd jaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 32