iljyiiMF Piet Arp In een paar jaar tijd groeit de West- friese Omringdijk in het noorden van Noord- Holland uit tot een toeristische attractie. De provincie heeft de middeleeuwse dijk op de monumentenlijst geplaatst, de gemeenten met stukken dijk binnen de grenzen knopen nu ook culturele programma's aan de historische omge ving. Het werkt, want de verbindende dijk trekt extra bezoekers. Weiland, molen en vaart bepalen het landschap rond de Westfriese Omringdijk. Foto's Marjo Fluijsmans Kolhorn, eeuwenoude haven aan de Zuiderzee, nu alweer honderden jaren een sla perig vissersdorpje te midden van de akkers. De huizen staan tegen de dijk gepropt. VEEL BEZOEKERS STAPPEN ervoor op de fiets. Er is sinds kort een praktisch gidsje dat in vier etappes en veel literaire uitstapjes de route langs de 126 kilometer dijk beschrijft. De fietsers moeten overigens wel wat extra kilometers maken doordat moderne verkeers wegen de dijk onderbreken en zij moeten geregeld omfietsen. Zij krijgen overigens wel het beste zicht op dit oude landschap. Hier was het al duizenden jaren bewoond voordat meer dan duizend jaar geleden bedijking nodig was om het oorspronkelijke duinengebied droog te houden. Uiteindelijk werd heel dit West- friese gebied omdijkt, een proces van eeuwen. Aanvankelijk werden dorpen als Warmenhuizen nog op terpen gebouwd. Met de komst van de Omringdijk was dat niet langer nodig. De werkzaamheden aan de sinds ongeveer 1200 aaneengesloten dijk begonnen met kleine dijkjes die door de individuele boeren werden opgeworpen. Pas later werden al die dijken één geheel. Verordeningen regelden vanaf begin veertiende eeuw het onderhoud. In 1932 kon met de Afsluitdijk het water definitief op afstand worden gehouden. Die nieuwe dijk gaf het gebied rust. Dijkdoorbraken zijn er sindsdien niet meer geweest. Alleen het deel tussen Medemblik en Eloorn heeft nog een echt waterkerende taak. Hier wordt de dijk dan ook weer verder verzwaard. De provincie plaatste de gehele Omringdijk dertig jaar geleden op de monumentenlijst. Sindsdien is veel van de besehermingsaetivi- Banpaal van het waterschap binnen de Omringdijk feiten er op gericht het gebied in de huidige staat te behouden en de bijzondere accenten te versterken. Afwisseling is er genoeg, van een middelgrote stad als Alkmaar tot ingeslapen dorpjes, van akkerland en dromerige vaarten tot voormalige VOC-bolwerken als Medemblik, Enkhuizen en Eloorn. Als je nu de dijk volgt zie je nog veel archa ïsche details. Restanten van dwangburchten (van Floris de Vijfde) worden weer zichtbaar gemaakt. Zelfs tref je midden tussen de akkers een vissersdorp aan de dijk, zoals in het noorden het plaatsje Kolhorn. Dit ligt klem in een bocht. Sommige woningen staan zo dicht tegen de dijk, dat op de zolderverdieping een toegangsdeur is. Kolhorn, ooit een overslag haven voor Amsterdam en onder meer leveran cier van turf, legde zich later toe op vissen op de Zuiderzee. In nieuwe polders die halverwege de vorige eeuw werden bedijkt legden de Kol- horners zich nog een tijd lang toe op het telen van meekrap, een plant waarvan de gedroogde wortels een rode kleurstof leverden. Al snel werd die teelt verdrongen door de komst van goedkopere chemische kleurstoffen, en het vissen werd met de inpoldering van de Wierin- germeer (1930) helemaal onmogelijk. Pas een halve eeuw zorgt de snel uitgedijde recreatie vaart voor nieuwe inkomsten. oktober 2010 Eleemschut 29 Toeristisch rondje Omringdijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 31